Cez 250 zavraždených pacientov. ‘Doktor Smrť’ spôsobil Británii šok

Z prestieradlá si urobil čosi ako povraz. Ten priviazal k mrežiam okna. Bolo niečo po šiestej ráno, 13. januára 2004. Harold Shipman si povraz z prestieradlá uviazal okolo krku a zavesil sa na neho. Jeden z najhorších sériových vrahov sveta ukončil svoj život.

Nikdy sa nepriznal

Druhý deň vyšli britskej bulvárne denníky s titulkami, ktoré ostatných vrahov vyzývali k nasledovaní Shipmanová činu. „Ráno vstanete, zavolajú vám, že sa Shipman zabil a vy premýšľate, či nie je príliš skoro na panáka. Potom ale zistíte, že je kvôli tomu veľa ľudí naštvaných,“ vyhlásil vtedajší minister vnútra David Blunkett. Shipmanová samovražda naštvala príbuzných viac ako dvoch stoviek ľudí, ktorých zabil. Priznanie, hoci k jednej vražde, sa totiž nedočkali.

Ako lekár mal skvelú povesť

U svojich pacientov v Hyde pri Manchestri mal skvelú povesť. Obľúbili si ho pre jeho ústretovosť. Až neskôr spoznali, ako arogantný ich praktický lekár je. Oveľa horšie tajomstvo čakala na odhalenie desaťročia. Harold Shipman pôsobil v Hyde ako praktický lekár viac ako 20 rokov. Pomáhal celým rodinám, keď bolo treba, navštevoval ich doma aj cez víkend.
„Mal povesť toho, kto je pre pacientov vždy dostupný, robí pre nich všetko nad rámec bežných povinností. Skrátka taký staromódny doktor,“ povedal v dokumente britského Channel 5 Jeremy Dirckze – ďalší lekár z mesta Hyde.

Odber krvi? Nie, vražda

Shipman mal na starosti 3000 ľudí. Jednou z nich bola aj Kathleen Grundyová. V 81 rokoch bola nesmierne aktívna, na svoj vek veľmi čulá a zdravá, stále aktívny v charite. Jej obľúbený lekár ju jedného dňa v roku 1998 požiadal, či by sa nezúčastnila výskumu, ktorý bol práve zameraný na zdravé starých ľudí. Grundyová neváhala a súhlasila. 24. júna ju preto Shipman navštívil u nej doma a povedal, že vykoná odber krvi. Prinútil ju, aby si ľahla na pohovku a vyhrnula rukáv. Päťdesiatdvaročný muž jej potom pichol smrtiacu dávku morfínu.
Jednou z nich bola aj Kathleen Grundyová

Druhý deň Shipman príbuzným odovzdal úmrtný list, na ktorom uviedol ako dôvod smrti vysoký vek. Tri týždne potom dostali príbuzní závet. V tej Grundyová všetok svoj majetok v hodnote 386 000 libier odkázala Shipmanovi. To okamžite vzbudilo podozrenie a smrť začala riešiť polícia. Prípad najväčšieho britského sériového vraha mal čoskoro spoznať celý svet.

Vtedy ale ešte nikto z detektívov netušil, že vražedné vyčíňanie začalo už niekoľko desaťročí predtým. Medicínu doštudoval Shipman v roku 1970, jeho výsledky na univerzite boli ale nepresvedčivé. Prvú prácu dostal v nemocnici v Yorkshire. Tam si však rýchlo vypracoval povesť skvelého doktora. „Pacienti ho milovali, rokoval s nimi s rešpektom. Výborne vychádzal aj s kolegami. Bol to profesionál každým cólom,“ opísala pre Channel 5 Margaret Sivornová, ktorá v nemocnici pracovala ako sestra.
Lenže služby v nemocnici boli dlhé, zahŕňali veľa nadčasov a znamenali aj nápor na nervy. Shipman začal experimentovať s opiátmi a čoskoro sa stal na nich závislý. Dokázal to však utajiť. Lenže práve v túto dobu začal vtedy dvadsaťpäťročný doktor vraždiť.
V Yorkshirskej nemocnici Pontefract podpísal úmrtný list 133 pacientov. Podľa polície ich najmenej 23 zabil sám. Podľa psychiatrov si tak Shipman zrejme uľahčoval prácu, chcel vykonávať lekársku prax len za podmienok, ktoré sa mu hodili. Veľkú úlohu v tom hral i zážitok z mladosti. Keď mal 17 rokov, zomrela jeho matka na rakovinu pľúc. Shipman bol svedkom, ako jeho matke pichajú dvakrát denne veľké dávky morfínu po ktorých jej bolo lepšie a bolesť ustúpila. Aj preto sa nakoniec stal lekárom.

Záplava drog

V roku 1974 mal Shipman manželku a dve malé deti, preto hľadal lepšie platené miesto. To našiel ako praktický lekár V Todmorden u Yorkshire. Pacienti si ho rýchlo obľúbili, aj preto, že im bez ostychu predpisoval lieky na bolesť – v podstate drogy. Sám drogy neustále užíval, falšoval záznamy o vydaných liekoch. Okrem toho ďalej vraždil pacientov, hlavne tie staršie. A sám vyšetroval príčinu smrti a vystavoval úmrtné listy.
Vraždy sa podarilo utajiť, ale užívanie drog nie. V roku 1975 si vysokých výdajov opiátov všimli lekárnici a nahlásili to. Shipman mohol prísť o lekársky diplom, ale vyviazol len s pokutou 600 libier a musel na liečenie.

V roku 1977 získal prácu v lekárskom centre v Hyde. Tu takmer nikto o jeho minulosti nevedel. Jeho pacienti si ho opäť rýchlo obľúbili, bol pre nich dostupný aj v sobotu, čo bolo nezvyčajné. „Vedel načúvať ľuďom. Všetci si o ňom mysleli, že je skvelý doktor,“ povedal Roy Saxton, synovec jednej z obetí. „Mal skvelú povesť.“
Prvý rok v Hyde Shipman nikoho nezabil. Začal ale hromadiť zásoby opiátov. Morfín buď predpisoval pacientom, ktorí ho nepotrebovali, alebo predpisoval väčšie dávky a časť si nechával, alebo ho nepichal na rakovinu umierajúcim pacientom, a schovával si ho.

Od roku 1978 si vypracoval vražedný model.

Svojich pacientov, ktorí žili sami, navštevoval doma a pichal im smrteľné dávky opiátov. Príbuzné potom nabádal, nech zosnulého spopolní. Tak mizli dôkazy. V roku 1985 už mal na svedomí okolo 40 až 50 životov.
„Predátor. To je asi slovo, ktoré ho najlepšie vystihuje. Zameral sa na najviac zraniteľných členov spoločnosti,“ opísal detektív Bernard Postles z manchesterskej polície. Predátor Shipman v roku 1992 opustil lekárske centrum a otvoril si svoju vlastnú prax. Potom sa jeho vražedné „šialenstvo“ ešte viac vystupňovalo.

Osemdesiat percent obetí boli ženy

Shipman nebol génius, robil chyby. Dôvera príbuzných v obľúbeného lekára a neschopnosť úradov prepojiť sťažnosti na Shipmana mu umožňovali ďalej praktizovať. Od roku 1992 tak mal všetko, po čom túžil. Svoju prax, tisíce vlastných pacientov, milujúcu rodinu … A tiež možnosť zabiť kohokoľvek, koho bude chcieť. Osemdesiat percent jeho obetí boli ženy, najmladšia potvrdená obeť mala 41 rokov, polícia ho však podozrieva aj z vraždy štvorročného dieťaťa.
Shipman za prvých 20 mesiacov svojej súkromnej praxe zabil 23 pacientov. S počtom vrážd sa zvyšovalo aj jeho sebavedomie. Až do roku 1994 vždy po vstreknutí opiátov zostával s obeťou až do doby, než zomrela. Teraz si už veril natoľko, že po aplikácii vysoké dávky opiátov odišiel. V roku 1995 zabil 30 svojich pacientov, rovnako ako aj v roku 1996. Shipman už vraždil nielen u obetí doma, ale aj priamo vo svojej ordinácii.
13. mája 1996 nemal Shipman opäť náladu. Preto Bradyovú zavraždil.
Sedemdesiatdvaročná Edith Bradyová svojmu doktorovi plne dôverovala, dochádzala k nemu niekoľkokrát mesačne. „Shipmana mala rada. Zblížili sa, nakupovala mu,“ opisovala dcéra Pam Turnerová. Bradyová vďaka častým návštevám zistila, že je Shipman veľmi náladový. 13. mája 1996 nemal Shipman opäť náladu. Preto Bradyovú zavraždil.
Keď sa príbuzní Bradyovej dostavili do ordinácie, ošetroval Shipman normálne pacientov – aj keď za zástenou ležalo mŕtve telo. Shipman tvrdil, že Bradyová zomrela na infarkt. Rovnako ako u väčšiny svojich obetí jej vystavil úmrtný list a odporučil spopolnení.
Irene Chapmanovú zavraždil Shipman v roku 1998 a o 20 rokov skôr sa stala obeťou aj jej matka.
Irene Chapmanovú zavraždil Shipman v roku 1998. O 20 rokov skôr sa stala obeťou aj jej matka. Rozsah Shipmanových činov je nepredstaviteľný. V niektorých prípadoch zabil viac členov rodiny. V roku 1978 zavraždil Sarah Marslandovou. Vtedy sa jej smrť nezdala dcére Irene Chapmanovej. O dvadsať rokov neskôr ju Shipman zabil tiež.
V roku 1998 si podozrivých úmrtí Shipmanových pacientov začali všímať aj iní lekári v Hyde. Dali podnet polícii, tá ale po trojtýždňovom vyšetrovaní nič podozrivého neobjavila a prípad odložila. Podľa neskoršieho vyšetrovania skrátka nikto z policajtov nemohol uveriť, že by doktor vraždil svojich pacientov. Shipman je jediným lekárom, ktorý bol kedy za to v histórii Británie odsúdený.

Exhumácia

Po odloženom vyšetrovaní zabil Shipman ďalšie tri pacientky, posledná bola Kathleen Grundyová. Až prípad podivného dedičstva v hodnote niekoľko miliónov libier sériového vraha zastavil. Mesiac po jej pohrebe exhumovali policajti telo. „Je to divný pocit, zúčastniť sa niečoho podobného. Snažili sme sa byť čo najviac ohľaduplní,“ hovoril detektív Postles.
Mesiac po pohrebe bola Kathleen Grundyovej exhumovali policajti jej telo
Niekoľko hodín potom vykonala polícia raziu u Shipman v ordinácii a doma. Detektívi našli u neho doma šperky obetí a ampulky s opiátmi. V garáži mal tiež krabici so záznamami svojich pacientov, väčšina z nich bola na prvej stránke prepísaná červeným fixkou – veľký nápis hlásal mŕtva / mŕtvy.
O niekoľko dní neskôr patológovia zistili v tele Kathleen Grundyové vysoké hodnoty morfínu. 7. septembra 1998 bol Shipman zatknutý a obvinený z jej vraždy. Detektívi začali preverovať všetkých pacientov obľúbeného lekára. Priemerne je vo Veľkej Británii ročne vykonané 3 až 5 exhumáciou. Medzi augustom až decembrom 1998 to bolo 11 prípadov – všetky kvôli Shipmanovi.
31. januára 2000 uznal súd doktora Harolda Shipman vinným zo zavraždenia pätnástich osôb smrtiacou injekciou a z falšovania závetu Kathleen Grundyové. Bol odsúdený na pätnástich po sebe nasledujúcim doživotným väzením a sudca odporučil, aby nebol nikdy prepustený. Shipman vinu vo všetkých prípadoch poprel.

Počet zavraždených? Zrejme viac ako 250

Medzi rokmi 2001 a 2002 prebehlo veľké vyšetrovanie polície, ktoré určilo, že Shipman zabil najmenej 215 svojich pacientov, pričom reálny počet zavraždených je zrejme cez 250. Väčšina jeho obetí boli staršie ženy v dobrom zdravotnom stave. Deň pred svojimi päťdesiatymi ôsmimi narodeninami spáchal Shipman v Yorkshirský väznici Wakefield samovraždu.