Následky brexitu pocítila Veľká Británia bezprostredne po vyhlásení výsledkov referenda o vystúpení krajiny z EÚ. Kurz libry spadol najnižšie za 31 rokov, podobne reagovali aj akciové trhy. Investori prichádzali o stámilióny počas niekoľkých málo hodín. Veľké finančné straty utrpel aj britský miliardár Peter Hargreaves.

Pred referendom bol najväčším individuálnym sponzorom kampane za brexit, uvádza The Guardian. Táboru okolo niekdajšieho londýnskeho starostu Borisa Johnsona venoval 3,2 milióna libier.

Hargreaves čoby zakladateľ vplyvnej investičnej spoločnosti Hargreaves Lansdowne minulý piatok sledoval, ako hodnota akcií jeho firmy padá. Britský podnikateľ je podľa svojich slov v posledných rokoch skôr na odpočinku, stále však vlastní 30 percent akcií spoločnosti. Ešte vo štvrtok mala jedna akcia hodnotu 13,89 libry, o niekoľko hodín neskôr potom zaznamenala pád na 10,56 libry. Hargreaves tak prišiel o 400 miliónov libier. Akcie následne zaznamenali rast, krátkodobá strata je však stále značná.

Či už na pád akcií reagoval v ústraní akokoľvek, v médiách vplyvný britský miliardár pôsobil vyrovnane. „Akcie utrpeli straty, rovnako ako všetko ostatné. Hargreaves Lansdowne padal celkom veľa,“ povedal. Investíciu do kampane za brexit však neľutuje. „Nerobil som to pre osobný prospech. Myslel som, že to bude dobré pre Britániu,“ dodal.

Alarmujúci vývoj kurzu libry chápe ako príležitosť. „Bude to najväčší stimul pre britský biznis od roku 1992. Keď firmy z FTSE 100, z ktorých mnohý operujú v zahraničí, premenia svoje príjmy na libru, budú z toho len profitovať,“ uviedol s odkazom na hlavný index londýnskej burzy.

Aj keď Hargreaves stál pred referendom za politikov, ktorí presadzovali brexit, aktuálny vývoj sa mu príliš nepáči. „Obávam sa, že veľa politikov v kampani za brexit sa toho všetkého zúčastnila len na získanie politických bodov. Robil toto všetko Boris Johnson kvôli niečomu inému, než len aby sa stal premiérom? Podľa mňa by ním byť nemal, robil to len pre svoj prospech. Dúfam, že vláda nájde pre vyjednávanie s EÚ niekoho, kto má skúsenosti z biznisom,“ povedal.