Vražda, ktorá všetkými otriasla a nutne potrebovala vinníka. Za mrežami preto skončili dvaja mentálne postihnutí mladíci (vtedy 19 a 15). Nevlastný bratia nedokázali nikomu vysvetliť, že sú nevinní. Skončili na 30 rokov za mrežami a až potom sa ukázalo, že boli obetnými baránkami miesto krutého vraha, ktorý navyše neútočil prvýkrát. Súd im za nepodarenej životy prisúdil astronomické odškodnenie.

Porota v americkom štáte Severná Karolína minulý týždeň priznala celkovo 75 miliónov dolárov dvom nevlastným bratom, ktorí boli v mladosti nespravodlivo odsúdení za znásilnenie a vraždu 11-ročné dievčatá a strávili 31 rokov za mrežami.

 Milión dolárov za každý rok  väzenia 

Za každý z týchto rokov by podľa porotcov mali obaja dostať po jednom milióne na odškodnom a k tomu 13 miliónov prostredníctvom pokuty pre vinníka. Cez víkend o prípade informoval denník The Washington Post (WP).

Rozhodnutie o odškodnom vzišlo z federálnej sťažnosti na porušenie občianskych práv Henryho McColluma a Leona Browna zo strany úradov. V roku 1983 boli odsúdení po tom, čo ich polícia hodiny vypočúvala bez prítomnosti právnika, načo chlapci vo veku 19, respektíve 15 rokov podpísali priznania pripravená vyšetrovateľmi. Obaja nevlastní bratia tmavej pleti trpia mentálnym postihnutím a v čase trestného stíhania mali problémy s porozumením písanému textu. Neskôr uviedli, že priznanie podpísali bez toho, aby chápali, čo to znamenalo.

Štyri roky po poprave našli nový dôkaz v prípade vraždy! Väzeň pred popravou povedal, že je nevinný!  

 Zachránili ich dochované  vzorky 

Na slobodu sa dostali v roku 2014, keď analýza DNA prípad zavraždeného 11-ročného dievčatá spojila s istým mužom, ktorý si odpykával trest za iný prípad znásilnenia a vraždu. McCollum a Brown následne vzniesli civilné žaloby proti policajnému zboru, ktorý mal na starosti ich stíhanie, aj proti mestečku Red Springs, kde bola pred viac ako 30 rokmi nájdená mŕtvola dievča. Podľa ich právnikov vyšetrovatelia manipulatívne dotlačili ich k priznaniu viny.

Najväčší justičný omyl v histórii Austrálie? Žena si doteraz odsedela 18 rokov! 

 Boli ľahkými  terčami 

„Porota nemohla vyslať silnejší signál ohľadne toho, že občania tejto krajiny nebudú tolerovať nevhodné správanie bezpečnostných zložiek a už nebudú slepo dôverovať svedectvám polície na úkor tých od marginalizovaných ľudí,“ reagoval na piatkový verdikt právny zástupca bratov Elliott Abrams.

Po hromadnom znásilnení som sa pokúsil zabiť. Hovorí vrah Ševčík, prepustený po 30 rokoch na slobodu

Priznaná suma podľa neho predstavuje najvyššie udelené odškodné v dejinách Severnej Karolíny a najvyšší „súhrnný verdikt“ v prípadoch nesprávneho odsúdení v histórii USA. Scott MacLatchie, ktorý v spore zastupoval juhovýchodný americký štát, sa predtým podľa agentúry AP vo svojej záverečnej reči snažil spochybniť, že McCollum a Brown sú nevinní. Na žiadosť WP o komentár vraj nereagoval.

Muž sedí 19 rokov za vraždu človeka, ktorý je stále nažive