V júni 2017 začal kolovať falošný príbeh o tom, že NASA zaplatí záujemcom 18 tisíc dolárov za to, že budú 70 dní ležať v posteli a fajčiť marihuanu.

Hoci už na prvý pohľad vyzerá, že táto štúdia je nepravdivá, pretože NASA by si nedovolila platiť za to, že bude ničiť zdravie jedincov drogami, veľa serverov ju bezhlavo publikovala a používatelia na sociálnych sieťach ju bez premýšľania zdieľali. Nie nadarmo sa však hovorí, že na každom šplechu je pravdy trochu.

„NASA vám zaplatí 18 tisíc dolárov za to, že budete 70 dní ležať v posteli a fajčiť marihuanu,“ znie titulok falošného príbehu. Ale tento titulok je sčasti pravdivý. NASA totiž vykonáva sériu experimentov zvanú „Pokoj na lôžku“, kedy dobrovoľníci musia zostať v posteli a nesmú chodiť po dobu troch mesiacov. Účelom tejto štúdie je zistiť, aký účinok má mikrogravitácia na ľudský organizmus.

nasa-pacient-fajcenie-marihuana-02Tým, že človek leží v posteli 70 dní rovno, jeho telo je vystavené svalovej atrofii (úbytok svalovej hmoty) rovnako ako telo astronautov vo vesmíre. Lôžka sú naklonená hlavou dolu pod uhlom 6 stupňov, pričom tento náklon spôsobí, že sa telesné tekutiny presunú do hornej časti tela a zabráni kardiovaskulárnej príhode.

    „Tým, že sme schopní testovať tieto nápady na Zemi, šetríme cenný čas letu,“ hovorí Joe Neigut, projektový manažér NASA. „Zistenie, čo pokoj na lôžku spôsobuje s fyziológiou tela a ako protiopatrenia prospievajú fyziológie, nám pomáha lepšie pripraviť a chrániť astronautov vo vesmíre.“

nasa-pacient-fajcenie-marihuana-03Účastníci skutočne dostanú 18 tisíc dolárov, teda 1 200 dolárov týždenne po dobu 15 týždňov. A do štúdie sa môžu prihlásiť iba psychicky a fyzicky zdraví jedinci.

„Chceme sa uistiť, že vyberáme ľudí, ktorí sú psychicky pripravení stráviť 70 dní v posteli. Nie pre každého je to pohodlné. Nie každý človek dokáže stráviť v posteli dlhší čas,“ hovorí Dr. Cromwell. „Akonáhle je človek kvalifikovaný fyzicky aj psychicky, podstúpi prísne telesné cvičenia, počas ktorého sa testuje svalová sila a kapacita. Chceme, aby ľudia mali rovnaké fyzické a psychické vlastnosti, ako musí mať astronaut. Chceme, aby vykonávali činnosti, ktoré vykonáva astronaut bežne vo vesmíre.“

nasa-pacient-fajcenie-marihuana-04Jeden zo zúčastnených opísal serveru VICE, ako štúdia vyzerala:

„Bola to bolesť. Dozvedel som sa, že bolo takmer nemožné vykonávať každodenné úlohy, zatiaľ čo moje telo bolo v záklone 6 stupňov. Napríklad pri sprchovaní bolo ťažké očistiť si chrbát, nohy či chodidlá. Čítanie knihy bolo vyčerpávajúce, pretože som musel mať ruky natiahnuté nad hlavou. A keď som chcel použiť laptop, bolo to tiež divné. Zakaždým, keď som si čistil zuby, mal som pocit, že sa zadusím zubnou pastou. Potom som musel pľuvať do šálky, ale väčšinou sliny pristáli na mojej tvári,“ prezrádza jeden zo zúčastnených serveru VICE.