Naši finanční špekulanti majú obrovské šťastie, že nežijú v Iráne. Dnes tam popravili dvoch mužov kvôli finančným špekuláciám

1566

V Iráne popravili dvoch mužov kvôli hromadeniu zlata a ďalším nelegálnym finančným operáciám. Proti rozsudku „špeciálneho súdu“ nebolo odvolanie. U jedného z nich našli úrady 2 tony zlatých mincí.

Päťdesiatosemročný  Vahid Mazlúmín, ktorému miestne médiá začala hovoriť „Mincový sultán“, a Mohammad Ismail Ghasem boli obesení dnes skoro ráno miestneho času. Zatknutí boli tento rok v júli, kedy polícia podľa iránskych médií u Mazlúmína našla dve tony zlatých mincí. Odsúdení boli podľa agentúry AP za manipulovanie s menou nelegálnymi operáciami.

Ďalšia poprava! Už iba pár hodín zostáva do popravy Robertovi Ramosovi. Zavraždil ženu a deti kvôli milenke

Verdikt vyniesol tzv. „Špeciálny súd pre boj s ekonomickou korupciou“. Tieto súdy zriadil tento rok v auguste dekrétom iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, aby sa mohli „rýchlo potierať finančné zločiny“.

Od augusta vyniesli tieto súdy podľa agentúry Reuters už najmenej sedem trestov smrti. Verdikty sú na základe Chameneího dekrétu o zriadení týchto súdov konečné a nemožno sa proti nim odvolať, čo podľa niektorých právnikov porušuje aj iránsku ústavu.

Iránska ekonomika je už roky v kríze, na ktorej sa podieľali medzinárodné sankcie zavedené kvôli jadrovému programu tejto krajiny. Po dohode svetových mocností s Iránom, v ktorej sa Teherán zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie s ním spojených sankcií, sa očakávalo oživenie iránskej ekonomiky. Tento rok v máji ale americký prezident Donald Trump oznámil, že USA od tejto zmluvy odstúpi a znovu zavedú sankcie voči Iránu.

Iránci z obáv z dopadu amerických sankcií začali hromadiť zlaté mince a iné bezpečné aktíva. V súvislosti s tým a so slabou ekonomikou iránsky rial tento rok stratil už asi 70 percent svojej hodnoty.

Poprava pred vianocami. Muž († 30) odsúdený na trest smrti sa pred popravou lúčil s rodinou, jeho malá dcérka nechápala, že ho už neuvidí

USA obnovili tento mesiac všetky sankcie zrušené v rámci medzinárodnej jadrovej dohody a navyše je ešte zosilneli. Zaviedli ich v dvoch vlnách – prvá časť od augusta, druhú od minulého týždňa.