Nebezpečný beh naprieč Afrikou

 Odvážny maratónec musel čeliť slonom, hyenám i teroristom

1884
Opálený 28-ročný fešák Nick Bourne pracoval kedysi ako  fotomodel pre Calvina Kleina a Versaceho. Na rozdiel od  ostatných jemu podobných mužov je však Bourne nielen  naolejovaným krásavcom, ale skutočným železným mužom. Dlho  trénoval behy na dlhé trate, až sa nakoniec rozhodol, že sa  vydá naprieč horúcim kontinentom, aby nazbieral peniaze pre  výstavbu nových škôl pre chudobné deti v Afrike.
22. januára sa vydal na vyše 11 tisíc kilometrov dlhú  trasu z juhu na sever. Prebehol siedmimi africkými krajinami,  jeho cesta viedla cez dažďové pralesy i vyprahnuté savany, po  rovine i studených horských chodníkoch. Musel čeliť typickým  africkým nebezpečenstvám, ako sú hady, levy, hyeny, slony,  teroristi či tropické choroby. Denne bežal priemerne 75  kilometrov v troch úsekoch po dvoch hodinách, medzitým dve  hodiny oddychoval. Každý piaty deň si dal pauzu. Denne musel  šesťkrát zjesť stravu s hodnotou vyše 7 tisíc kalórií a vypiť  najmenej sedem litrov tekutín. Na ceste ho postihla malária,  ale napriek dvojtýždňovým bolestiam a horúčke neprestal behať.  Po ceste zničil tridsať párov bežeckých tenisiek.
Bežal v štyridsaťstupňových horúčavách i mrazivom ráne,  v daždi i sparne. Podľa plánu mal spať osem hodín denne, avšak  pre nočný rev šeliem v okolí tábora to všetko ostalo iba  teória. Raz takmer stúpil na jedovatú kobru, inokedy ho  prenasledovala svorka lačných hyen. Veľké zvieratá, vrátane  slonov a levov, si ho len zvedavo obzerali, ako beží okolo.  Horšie to bolo so sudánskymi partizánmi, ktorí ho ozbrojení  samopalmi asi hodinu držali v zajatí. Keď zistili, že nemá  peniaze, prepustili ho.
Nicka Bourna na jeho charitatívnom maratóne sprevádzali tri  terénne vozidlá, organizačne celú akciu zabezpečovala jeho  matka a sestra. Nakoniec, 5. decembra 1998, svoj veľký  dobročinný maratón ukončil v Káhire. Schudol viac ako 8  kilogramov, ale podarilo sa mu zozbierať milión dolárov, ktoré  sa použijú na výstavbu škôl v Afrike. Súčasne absolvoval  tretiu najdlhšiu trasu v histórii, ktorú človek prebehol na  jeden krát.
Nick Bourne však dlho oddychovať nebude. Už teraz sa  intenzívne pripravuje na svoj ďalší výkon – beh okolo sveta.  Aj výťažok tohto podujatia poslúži na výstavbu škôl pre  chudobné africké deti.
 (yi)