Nečakaná smrť trénera Miloša Říhu (†61). Zlyhali mu orgány!

1158

Smutná správa zasiahla v utorok nielen hokejový svet. Vo veku 61 rokov zomrel bývalý tréner HC Slovana Bratislava Miloš Říha. Posledné dni bojoval o život v IKEM, svoju bitku však prehral. Úmrtie kouča, ktorý viedol napríklad českú reprezentáciu, Pardubice, ale aj ruskej celky ako Spartak Moskva, SKA Petrohrad, Avangard Omsk či Atlant Mytišči zasiahlo množstvo klubov a osobností. 

Říha pôsobil v Slovane v rokoch 2002 a 2005, kedy s „Belasými“ získal majstrovský titul. HC Slovan viedol aj počas dvoch sezón v nadnárodnej KHL. Posledné dva roky stál na lavičke českej repezentácie. Počas majstrovstiev sveta na Slovensku mu po prehre s Ruskom len tesne ušla bronzová medaila.

Porážky zo srdca nenávidel, ale svoj najväčší boj vyhrať bohužiaľ nedokázal. V utorok náhle zomrel bývalý kouč českej hokejovej reprezentácie a vyhlásený búrlivák Miloš Říha (†61).Hráči, tréneri i fanúšikovia, tí všetci sa teraz utápajú v potokoch sĺz. Chvíle najväčšieho zúfalstva ale zažíva hlavne rodina legendy. „Je to pre nás všetkých neopísateľný šok, že nám odišiel tak veľký a skvelý človek a obrovský srdciar. Posledný mesiac bol veľký boj, ďakujem celej rodine a všetkým blízkym, ktorí boli pri nás a snažili sa zo všetkých síl,“ smútil v rozhovore pre iSport syn uznávaného trénera Miloš Říha mladší.

Roztrpčený Miloš Říha: Toto nie je slovenská alebo česká extraliga, ale KHL!

Kouča, ktorý dlhé roky pôsobil v Rusku, posledný mesiac sprevádzali zdravotné komplikácie. Podľa zistení išlo o zlyhanie orgánov, predovšetkým pečene a pankreasu. Kvôli nim bol prevezený zo slovenskej nemocnice v Banskej Bystrici do Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v pražskej Krči, kde sa podrobil operácii. Do IKEM sa však mal dostať vo veľmi zlom stave a údajne v bezvedomí.

Říha mal problémy už vlani krátko pred majstrovstvami sveta v Bratislave, do nemocnice musel kvôli bolestiam v oblasti brucha. „Je to banálne situácie, všetko bude v pohode, len sa mi urobilo trochu zle,“ mávol vtedy rukou. Lenže, aj keď sa problémy vrátili, svoj stav vraj naďalej bagatelizoval, až ho zdravie zradilo úplne.

Tréneri Jukka Jalonen a Miloš Říha nie len o neuznanom a uznanom góle

„Otcovi by som chcel za všetko, čo robil vždy pre ostatných, od srdca poďakovať. Chcem požiadať celej hokejovej hnutie, fanúšikov a kamarátov, aby si uctili jeho pamiatku a spomínali na neho len v tom najlepšom,“ prosil Říhov syn, ktorý mal otcovi, nebyť pandémie, robiť asistenta na májovom šampionáte vo Švajčiarsku.

Teda na jeho poslednú reprezentačnú akciu pred koncom jeho dvojročnej zmluvy pri národnom mužstve. Ďalšie zápasy bohužiaľ »Pytliak« odkoučuje len v hokejovom nebi …