Nepredstaviteľne nechutné a opovrhnutiahodné. Na povrch vyplávali informácie o šialenom prípade sexuálneho zneužitia dieťaťa predstaviteľom cirkvi, ktorý sa odohral v Amerike. Nemenovaný kňaz mal chlapca (9) donútiť k orálnemu sexu a potom mu vypláchnuť ústa svätenou vodou.

V poslednej dobe vyšli najavo po niekoľkých desiatkach rokov stovky prípadov sexuálneho zneužívania detí kňazmi. Väčšina z nich je už teraz bohužiaľ premlčaná a tí, ktorí sa ich dopustili, sa pravdepodobne budú kajať až pred súdom najvyšším. Len dvaja kňazi čelia obvineniam za svoje počínanie.

Jeden z nich svoju vinu dokonca priznal. Donútil chlapca k orálnemu sexu. Potom mu pusu mal vypláchnuť svätenou vodou. Chlapec sa neskôr zveril matke, ktorá podala sťažnosť. Tú, ako stovky iných sťažností systematicky „pozametal pod koberec“ washingtonský arcibiskup a kardinál Donald William Wuerl.

„Kňazi znásilňovali malých chlapcov a dievčatá. Muži slúžiaci bohu týmto zverstvám nielen prizerali, ale dokonca ich tajili,“ stojí v obžalobe najvyššieho súdu.

Až na 17 tisíc ľudí v severnej Amerike nahlásilo, že boli v minulosti sexuálne obťažovaní kňazmi. Ďalší prípad, o ktorom sa hovorí, je zneužitie malého dievčatka, ktorú prišiel kňaz navštíviť do nemocnice po tom, čo prekonala odstránenie mandlí. Tu sa tiež jednalo o orálny sex.

Americký kardinál Theodor McCarrick

Do kauzy sa zapojil aj samotný pápež František. Ten minulý mesiac zbavil kardinálskeho titulu osemdesiatosemročného Theodora McCarrick. Práve kvôli sexuálnemu obťažovaniu chlapcov a iným aféram z kňazských seminárov.