Nechutné preteky vodákov v priehrade Ružín, ktorá sa zmenila na smradľavé smetisko!

1526

 Ekologická  katastrofa 

Toto nie sú zábery z nového postapokalyptického filmu. Ide o preteky vodákov natočené na slovenskej priehrade Ružín. Súťažiaci sa na kajakoch a kanoe museli predierať tonami odpadkov, ktoré hyzdili vodu. Ekologickú katastrofu natočil na video spoluorganizátor akcie.

Nočné orientačné preteky vodákov ATU sa minulý víkend konali po štyridsiatysiedmykrát. Tradične sú spojené s upratovaním brehov Ružín. „Počas vytýčenie trasy pravidelne pozbieram približne 10 vriec odpadu. Pre preteky to bolo nemilé prekvapenie a obávam sa, či to v budúcnosti budú ešte preteky, alebo len vodácky zber odpadu,“ opísal tragickú situáciu z víkendu člen skupiny Eco Club SVK Ladislav Habina pre web Košicednes.sk.
Mohutný tok aj jeho brehy síce pravidelne čistia, lenže do tejto oblasti sa splaví veľa neporiadku z vyšších polôh a najmä problémových obcí.

 Neporiadok do hĺbky  pol metra 

Odpad bol podľa neho nanesený po celej šírke priehredy Ružín, čo je v danom úseku 150 metrov, a po dĺžke sa lány smeti a neporiadku ťahali od 50 do 200 metrov. Vrstva naplaveniny mala hĺbku pol metra. „A to sme videli len to, čo bolo na povrchu. Ktovie, koľko toho odpadu už je utopeného,“ zamyslel sa Habina. Cez množstvo neporiadku sa organizátor mohol plaviť len s pomocou ďalších kolegov.

„S pádlami rozrážali bordel predo mnou. Každú chvíľu hrozilo, že sa roztrhne nafukovací vak na motorovom člne, a odpadky mi štyrikrát zastavili motor. Raz sa mi do vrtule namotal igelit, potom nejaký ruksak, škatule od ovocia. Nakoniec mi drevo poškodilo motor, a to som išiel na mierny plyn,“ pokračoval Habina. Vodáci, ktorí sa plavili na paddleboardoch, museli častokrát vystúpiť na breh.

 Drahé  čistenie 

„Aj keď udalosť rozpútala virálnu diskusiu na sociálnych sieťach, dúfam, že na budúce ekologické aktivity, ktoré budeme organizovať ako Eco Club, príde viac účastníkov pomôcť vlastnou silou,“ uzavrel organizátor. Minulý rok dosiahli náklady na čistenie výšky 80 tisíc eur. Tento rok to zatiaľ vyzerá na 60 tisíc eur, ale rok ešte nie je u konca …