Nemec doplával na kajaku do Austrálie, len aby ho tam zatkli ako nepriateľského votrelca

1397

Oskar Speck sa narodil v Ulme v roku 1907. Mal rozbehnutú firmu s dvadsaťjeden zamestnancami. Bol tiež zapálený kajakár. V roku 1932 prišla Veľká kríza, obchod išiel zrazu zle a Speck si uvedomil, že jeho život sa ocitol na križovatke. A tak sa rozhodol, že vypláva smer na Cyprus.

Cestu mu mala sponzorovať spoločnosť vyrábajúca kajaky Pioneer Faltboot Company. Ponúkol jej, že jeho cesta bude propagačná, bude z nej písať zápisky a samozrejme zdôrazní, aké vynikajúce kajaky spoločnosť vyrába. Vedenie spoločnosti súhlasilo.

Speck vyplával v máji 1932 na kajaku Sunnschien, so špeciálnou úpravou s priestorom pre zásoby. Mal so sebou aj pištoľ, fotoaparát, navigačné tabuľky a kompas.

Už keď plával po Dunaji v Bulharsku, zrodil sa v jeho hlave plán. Prečo plávať len na Cyprus? Prečo neplaviť sa ďalej po oceáne, až kam to pôjde? Tak začalo jeho sedemročné plavebne dobrodružstvo. Doplával do Macedónska aj do Grécka, táto časť plavby trvala rok a už za ňu si získal veľkú popularitu. Následne doplával na Cyprus a potom do Egypta, kde ho skolila malária. Jeho povesť ho predchádzala, takže než doplával o rok a pol neskôr do Indie, priplával už ako celebrita.

V Indonézii bol dokonca unesený miestnymi banditami. Podarilo sa mu utiecť, ale bol zasiahnutý do ucha a šíp mu pretrhol ušný bubienok. V roku 1938 už doplával až na Papuu-Novú Guineu. V roku 1939 Hitler napadol Poľsko. Treba povedať, že Speck bol Hitlerovým fanúšikom a vypuknutie vojny celkom privítal. Avšak mu nedošla jedna veľmi dôležitý okolnosť. Hitler vstúpil do vojny s Veľkou Britániou.

On, ako Nemec, bol teraz príslušníkom nepriateľského národa. Keď doplával na Saibai, najsevernejší austrálsky ostrov, bol okamžite zatknutý. Austrália patrila pod britskú korunu a tiež bola s Nemeckom vo vojne. Speck tak skončil vo väzení, v ktorom pobudol až do skončenia druhej svetovej vojny. Jeho výnimočná cesta v dĺžke 30 tisíc míľ tak mala úplne nečakaný koniec.

„Dosiahol som svoj cieľ, ale ani jeden z mnohých pochybovačov si to nevšimol,“ vyhlásil Speck, ktorý už sa nikdy o žiadnu veľkú plavbu na kajaku nepokúsil. Po prepustení pracoval Speck v opálových náleziskách na Lightning Ridge. Neskôr už ako úspešný obchodník s opálom sa presťahoval do Sydney kde žil so svojim partnerom, Nancy. Zomrel roku 1995.

Ich cesta na bicykloch okolo sveta skončila v Mexiku, kde ich popravili