Minister obrany, obvinený z plagiátorstva, sa vzdal doktorského titulu

1136

Minister priznal, že urobil „vážne chyby“. 
Univerzita v Bayreuthe potvrdila, že dostala jeho písomnú žiadosť o odňatie titulu vzhľadom na vážne chyby v dizertačnej práci z roku 2006. Univerzita po zverejnení obvinení začala rozsiahle vyšetrovanie jeho práce.

Guttenberg potvrdil, že sa vzdáva titulu, ale zostáva vo funkcii ministra obrany. Zdôvodnil to tým, že má prácu, ktorú musí pre ozbrojené zložky urobiť. „Žiaľ, už nebudem viac používať svoj titul,“ vyjadril sa vo Frankfurte nad Mohanom.

Konzervatívny minister, ktorý bol považovaný za potenciálneho nástupcu kancelárky Angely Merkelovej, povedal, že sa počas víkendu pozrel na svoju dizertačnú prácu novým pohľadom a zistil, že „stratil prehľad nad zdrojmi tu aj tam“. Súčasne sa ospravedlnil všetkým, ktorým tým „ublížil“. Zdôraznil však, že neklamal úmyselne.

Ministra začali po zverejnení jeho plagiátorstva prezývať Dr. Googleberg a Dr. Skopíruj a vlož po minulotýždňových odhaleniach, že vo svojej 475-stránkovej práci skopíroval celé pasáže zo zdrojov, ktoré neuviedol. Lovci plagiátorov v pondelok tvrdili, že 20 percent svojej práce skopíroval minister z novín, kníh a webu. Najdlhšia skopírovaná časť bola údajne dlhá až osem strán.

Nemecká kancelárka vyjadrila ministrovi svoju plnú dôveru. Na otázku reportéra, čo sa stane, ak mu univerzita odoberie titul, Merkelová povedala, že „vymenovala Guttenberga za ministra obrany…Nevymenovala som ho za asistenta výskumu ani doktoranda ani držiteľa diplomu. Zaujíma ma jeho práca ministra obrany a tú odvádza excelentne, to je to, čo sa počíta.“

Vodca hlavnej nemeckej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Sigmar Gabriel prirovnal Guttenberga k talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu, obaja podľa neho odmietajú odstúpiť z funkcie, ako si vyžadujú „dobré mravy“.

Maďarsko: Prezident Schmitt odmietol podozrenie z plagiátorstva

„Je tu predseda vlády, ktorý je presvedčený, že je nad zákonom pretože je mediálny cár… Nechceme niekoho, kto sa považuje za mediálnu hviezdu a tvrdí, že je osobitný prípad.“

Dizertačná práca ministra obrany porovnáva postoje k navrhovanej ústave Európskej únie s teóriou, na ktorej je založená ústava Spojených štátov amerických.

Medzičasom sa na stránke na Facebooku prihlásilo 110.000 stúpencov Guttenberga. Mnohí z nich uvádzajú, že jeho obvinenie z plagiátorstva je pokusov ľavičiarov zničiť obľúbeného nemeckého politika.