Proti Islamskému štátu v Iraku bojujú mimo oficiálnych ozbrojených zložiek tiež ozbrojené milície. Vo velenie jednej z nich stojí neohrozená gazdinka Wahid Mohamedová.

Proti Islamskému štátu v Iraku bojujú mimo oficiálnych ozbrojených zložiek tiež ozbrojené milície. Vo velenie jednej z nich stojí neohrozená gazdinka Wahid Mohamedová. Pred rokmi zasvätila život boju s džihádistami. Nemá s nimi zľutovanie. Ich telá spaľuje na prach, hlavy varí v hrnci. Za neohrozenou bojovníčkou sa vydali reportéri CNN.
gazdina-3
Wahid Mohamedová a jej spolubojovníci. | foto: Facebook
Boj s islamskou republikou v Iraku je vedený na mnohých frontoch. Iracká armáda nestačí pokrývať všetky bojiska, a preto sa hojne spolieha na pomoc dobrovoľníkov, ktorým nie je osud ich krajiny ľahostajný. Ozbrojené milície sú na mnohých miestach rozhodujúcou silou. Pri meste Šírkat asi 80 kilometrov južne od Mosulu pôsobí skupina 70 ozbrojencov, ktorých do boja vedie 39-ročná Wahid Mohamedová. Aj s jej pomocou odtiaľto vládne vojská vyhnali Islamský štát.
Na Blízkom východe sa ženy so zbraňou v ruke až donedávna objavovali len výnimočne. Ešte vzácnejšie bolo, keď získajú medzi mužmi rešpekt. Mohamedová ho má. Jej vojaci od nej prijímajú rozkazy bez jedinej známky odporu. Boj nie je pre Mohamedovú ničím novým.
„Bojovať s teroristami som začala v roku 2004. Spolupracovala som vtedy s koaličnými vojskami a irackými bezpečnostnými zložkami,“ opísala začiatok svojej bojovníckej kariéry reportérom servera CNN. V priebehu rokov si zažila mnoho vyhrážok od popredných predstaviteľov teroristov. „Vyhrážalo sa mi najvyššie vedenie Islamského štátu vrátane Abú Bakr al-Bagdádího,“ opisuje.
Žiadna z vyhrážok ju však neodradila. Mohamedová je preto aj naďalej vysoko na rebríčku ľudí, ktoré by teroristi radi vyprevadili z tohto sveta. „Som najvyššie na zozname. Dokonca vyššie, než premiér,“ tvrdí. V roku 2006, 2009 a 2010 pred jej domom v zaparkovanom automobile vybuchla nálož. V roku 2013 a 2014 potom niekto bomby inštaloval priamo do jej auta ..
Opakovane unikla smrti len zhodou náhod. „Šesťkrát sa ma pokúsili zavraždiť. Mám šrapnely v hlave aj v nohách. Mala som zlomené rebrá,“ spomína a ukazuje jazvy na hlave. „Nič z toho ma neodradilo, aby som prestala bojovať,“ vysvetľuje. V boji prišla o svojho prvého manžela. Znovu sa vydala, teroristi z Islamského štátu si však počkali aj na jej druhého muža. Zabili jej tiež otca a troch bratov.
M Mohamedová viedla svojich mužov do nespočetných bitiek proti islamistom. Generál Jamá Anad serveru CNN oznámil, že jeho jednotka Mohamedovej poskytla pre boj zbrane i ďalšiu armádnu techniku. „Jej bratia a manželia zomreli ako mučeníci,“ tvrdí Anad.
Ostrieľaná bojovníčka sa nikdy nevzdala. Postupom rokov sa v nej však nahromadila zlosť. S džihádistami preto nemá zľutovanie. „Bojujem s nimi, stínam im hlavy. Ich hlavy potom varím a ich tela spálim,“ tvrdí. Fotografiami z nechutných kulinárskych experimentov sa neskôr chváli na sociálnych sieťach.
Aj napriek tomu o sebe Mohamedová tvrdí, že je len obyčajnou gazdinkou. Pazúrom teroristov zatiaľ unikajú jej dve dcéry (20 a 22 rokov). Obe ženy sú podľa jej slov pripravené na boj. Len sa teraz musí starať o svojich potomkov.
Nekompromisnosť Mohamedovej podľa všetkého prenáša aj na svojich spolubojovníkov. Keď spolu s veliteľkou nasadajú do automobilov a smerujú do boja, mačetou divoko žmýkajú smerom k reportérom zo Spojených štátov. „Toto je pre Daeš. A toto tiež – stínanie ich hláv,“ pokrikuje na rozlúčku jeden z bojovníkov.
gazdina-2