Veľká noc je pre väčšinu ľudí sviatkom osláv jari – znovuzrodenie hrá veľkú úlohu v pôvodnom pohanskom sviatku ale aj v jeho kresťanskej obdobe. Nemenej dôležitý je ale aj motív smrti – Ježiš Kristus na Veľký piatok zomiera na kríži po trýznivom mučenia. Ukrižovanie bolo dlhé stáročia bežným spôsobom mučenia a popráv zločincov, čo vlastne ale obete vrátane Krista zabilo?

Ježiš Kristus bol dlhú dobu tŕňom v oku rímskym aj niektorým židovským obyvateľom Jeruzalema. Pilát Pontský nad ním nakoniec vyniesol rozsudok smrti – Ježiša ale najprv zbičovali.

 Ježiša ale najprv  zbičovali 

„Vojaci používali biče z kožených remienkov, do ktorých boli vpletené kovové guľôčky. Keď sa bič dotkol tela, guličky spôsobovali hlboké modriny a pomliaždeniny, ktoré sa pri ďalších úderoch roztrhli. Okrem toho boli na bičoch ostré kúsky kostí, ktoré v mäse spôsobovali škaredé tržné rany. Chrbát bola tak rozbitá, že niektoré hlboké rany občas obnažili chrbticu. Bičovanie zasiahlo celé telo od ramien cez chrbát po zadok a zadnú stranu nôh. Bolo to jednoducho príšerné,“ opísal v knihe Leeho Strobela Dr. Alexander Metherell. Mnohé obete rímskeho bičovania umierali ešte predtým, než ich vôbec stihli ukrižovať.

Pomsta za Ježiša končí. Španielske Židobijovice sa premenujú na Židovice

To ale, ako je známe, nebol Ježišov prípad. Nasledovala cesta na Golgotu, kde mal byť Kristus popravený. Svedectvo evanjelií dokazuje aj ďalšie Metherellove lekárske závery – napríklad, že Ježiš trpel hypovolemickým šokom (šok z nedostatku krvi po bičovaní) – Ježiš cestu na Golgotu nezvládol a zrútil sa, v jednej časti cesty navyše tvrdil, že má smäd, čo túto teóriu podporuje.

Ježiša nakoniec na popravisku položili na zem a pribili mu ruky k horizontálnemu trámu kríža. Oproti bežne prijímanému vyobrazeniu Rimania Kristovi prebodli ruky klincami až v zápästí. „Tam je pevná pozícia, ktorá ruku bezpečne pripevní. Keby obeti zarazili klince do dlaní, koža by sa roztrhla a obeť by z kríža spadla. Preto klince zarazili do zápästia – v vtedajšom jazyku to proste bola súčasť dlane alebo ruky. Okrem toho je dôležité vedieť, že klinec prenikol rukou v mieste, kde sa nachádza mediánní nerv. Je to najväčší nerv, ktorý vedie do ruky, a ten bol klincom zarazeným skrz zápästie rozdrvený,“ vysvetľuje Metherell v knihe Kauza Kristus s tým, že bolesť pri rozdrvení nervu musela byť absolútne mučivá.

Turínske plátno je podvrh. Krvavé škvrny nezodpovedajú ukrižovaniu

Pretože horizontálny trám kríža nebol spojený s tým vertikálnym – ten bol trvale zasadený v zemi -, Ježiša už pribitého k drevu vyzdvihli do vzduchu a pripevnili k druhej časti kríža. Tam mu nohy pribili ďalšími klincami, opäť rozdrvili dôležité nervy a opäť mu spôsobili nepredstaviteľnú bolesť.

Metherell tvrdí, že v tej chvíli sa Kristovi navyše vykĺbili obe ramená a paže sa roztiahli až o pätnásť centimetrov. Kristus totiž pod chodidlami nemal často vyobrazený klin, na ktorý by si mohol stúpnuť, a tak sa plnou váhou svojho tela zavesil za prebodnuté ruky.

Ježiš prišiel o kus palca, zo sochy v Riu ho uštipol blesk

 Čo ale Krista vlastne nakoniec  zabilo?  

Čo ale Krista vlastne nakoniec zabilo? Bežne sa uvádza, že ukrižovaní ľudia umierali na udusenie. „Keď človek visí vo vertikálnej polohe,“ vysvetľoval, „stáva sa ukrižovanie bolestne zdĺhavým umieraním v dôsledku nedostatku kyslíka. Je to preto, že ťah pôsobiaci vďaka hmotnosti tela na svaly a bránicu dostane hrudný kôš do nádychovej polohy. Takže ak chce človek vydýchnuť, musí sa vzoprieť na nohách, aby na okamih uvoľnil napätie svalov. Pritom klinec pretrhne kožu na nohách a nakoniec sa zablokuje o začlenkové kosti. Keď sa ukrižovanému podarí vydýchnuť, môže sa na okamih uvoľniť a znovu sa nadýchnuť. Pre ďalšie výdych sa opäť musí vysunúť nahor, pričom si skrvavený chrbát rozodiera o hrubé drevo kríža. To pokračuje tak dlho, dokiaľ obeť nezoslabne vyčerpaním natoľko, že sa už nedokáže vzoprieť a znova vydýchnuť.“ K tomu všetkému sa ale pridáva aj respiračná acidóza – veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý sa v krvi rozpúšťa ako kyselina uhličitá, zvyšuje kyslosť krvi, čo spôsobuje nepravidelný srdcový tep – Ježiš už pravdepodobne kvôli hypovolemickému šoku trpel pre zmenu rýchlym srdcovým tepom. Jeho celkový stav tak spôsobil v závere mučenia zlyhanie srdca a smrť.