,Nešikovný flirt nie je zločin.’ Herečka Catherine Deneuve sa postavila za mužov v kampani #MeToo

2356

Francúzska herečka Catherine Deneuvová je jednou zo sto žien, ktoré podpísali verejný list o škodlivosti hnutia #MeToo, ktorý v utorok zverejnil denník Le Monde.

„Vytvorili sme totalitnú atmosféru, ktorá trestá muža za flirtovanie,“ píše sa v liste.

V podpísanom liste stojí, že kampaň #MeToo, vytvorená v reakcii na vlnu prevalených sexuálnych obťažovaní, spáchala viac škody ako úžitku. Podľa podpísaných žien viedla k tomu, že ľudia vzali spravodlivosť do vlastných rúk a pokrútila ju. Tiež podporuje puritánstvo a bezdôvodnú nenávisť voči všetkým mužom.

„Muži sú trestaní v práci, kedy v okamihu prídu o svoju dlho budovanú kariéru. Ich zločinom mohla byť napríklad len ruka na kolene alebo pokus ukradnúť si pre seba jeden bozk. Obhajujeme právo mužov ženy dobývať, pretože to je nevyhnutné pre sexuálnu slobodu,“ píše sa v liste. „Znásilnenie je zločin, nešikovný flirt ale nie. Gavalierstvo k ženám nie je prejavom machismu a sexizmu.“

Vo Francúzsku sa miesto #MeToo vžil skôr hashtag #balancetonporc (udajte svoje prasa). „To, že ženy budú posielať ošípané na porážku, im v žiadnom prípade nepomôže k autonómii. Namiesto toho to akurát pridávajú muníciu puritánom a zástancom veľmi prísnej sexuálnej morálky,“ píše sa ďalej v liste.

Francúzskemu filmu sa obťažovanie vyhlo

List vyvolal búrlivé reakcie. Ako jedna z prvých na neho reagovala talianska herečka Asia Argentová, ktorá obvinila z obťažovania priamo Harveyho Weinsteina. „Deneuvová a ostatné podpísané oznamujú svetu, ako im ich vrodená misogynia spôsobila nevratnú mozgovú lobotómiu,“ reagovala rozhorčená Argentová na svojom Twitteri.

Za zmienku stojí fakt, že vo francúzskom filmovom priemysle zatiaľ od spustenia #MeToo nebolo urobené jediné obvinenie zo sexuálneho obťažovania.

List publikoval v utorok 9. januára francúzsky denník Le Monde. Okrem Catherine Deneuvovej svoje podpisy pripojili treba renomovaná psychologička Sarah Chichetová, kritička umenia Catherine Milletová, herečka Catherine Robbe-Grilletová a spisovateľka Peggy Sasterová.

Na Oscara nominovaná Catherine Deneuvová (narodená 22. októbra 1943) sa do povedomia divákov zapísala hlavnou rolou v klasickom filme Kráska dňa (Belle de Jour) režiséra Luisa Buñuela.