Temný deň nórskej histórie.

22. júla 2011 zabil Anders Breivik pri svojom vyčíňaní 77 ľudí, prevažne študentov. Podľa udalosti vznikne film z produkcie Netflix. Rozpočet má činiť 20 miliónov dolárov.

Použil dumdum muníciu

Anders Breivik začal svoju akciu tým, že odpálil podomácky vyrobenú bombu z hnojív pred sídlom nórskeho premiéra. Výbuch zabili osem ľudí. Potom sa prezliekol do policajnej uniformy, nechal sa prievozom prepraviť na ostrov Utøya a začal páliť do ľudí. Išlo hlavne o študentov a priaznivcov nórskych labouristov. Breivik používal zakázanú a nehumánnu trieštivú muníciu dumdum, takže šanca zasiahnutých na prežitie bola minimálna.

Za obeť mu po týchto dvoch útokoch padlo celkovo 77 ľudí. Šialenec Breivik, ktorý okrem iného napísal manifest proti moslimom v dĺžke 1,5 tisíc stránok, za svoj čin dostal 21 rokov vo väzení. To je v Nórsku maximálny vymeraná dĺžka trestu. Breivik sa tento rok vzdal svojho mena a premenoval sa na Fjotolfa Hansena.

Magazín Deadline informoval o tom, že Netflix práva na film vyhral v tvrdom konkurenčnom boji. Zákazku nakoniec odovzdal režisérovi Paulovi Greengrassovi. Ten je podpísaný pod filmy o agentovi Bournea (Matt Damon) alebo v roku 2013 nakrútil snímku Kapitán Philips s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Film bude mať rozpočet „len“ 20 miliónov dolárov a začať nakrúcať sa má tento rok na jeseň. Greengrassovi budú po ruke producenti Eli Bush (Grandhotel Budapešť, Ex Machina) a Gregory Goodman (X-Men: Prvá trieda, Kapitán Phillips).