Krajský súd v Plzni nečakane a šokujúcim spôsobom znížil trest množiteľke Ive Wastlovej. Okresný súd ju pôvodne poslal na rok a pol do väzenia za to, že v byte v Plzni a neďalekom Sedleci držala v otrasných podmienkach stovku čivav, ktoré množila a obchodovala s nimi, mŕtvoly pálila. Teraz vyviazla len s podmienkou. Rozsudok je právoplatný.

Podľa odvolacieho súdu bol pôvodný rozsudok príliš prísny, a to napriek tomu, že Wastlová podľa neho zvieratá týrala obzvlášť trýznivým spôsobom. Vymeral jej ale len podmienený 2-ročný trest so skúšobnou dobou na tri roky, peňažný trest 100 000 korún (400 eur) a prepadnutie peňazí z predaja psov vo výške 95 300 korún (3 812 eur).

 Tresty  zahladené 

Podľa sudcu Davida Protivu mala Wastlová šťastie, že v čase, keď zvieratá týrali, neplatila ešte prísnejšia novela zákona. Poľahčilo jej aj to, že sa trestné stíhanie vlieklo päť rokov a jej predchádzajúce tresty za príživníctvo a majetkovú trestnú činnosť boli zahladené, takže na ňu súd pozeral ako na netrestanú. „To, čo ste robili, nebolo v poriadku. Ak by ste to spáchali po 1. júni 2020, po novelizácii, boli by ste ohrozené sadzbou 5 až 10 rokov,“ povedal Wastlovej.

 Od súdu  utiekla 

Wastlová od začiatku obžalobu popierala. K rozsudku odvolacieho súdu sa nevyjadrila a pred reportérkami utiekla.

Vyfasoval kriminál za týranie zvierat! Mačky umierali dlho a v krutých bolestiach

 Kadili na  seba 

Podľa obžaloby držala v byte v Plzni psy, prevažne čivavy, ale aj s jazvečíkmi a ich krížencami, zatvorené v klietkach vyskladaných na sebe, v každej z nich sa tiesnilo hneď niekoľko psov naraz. Psy v horných klietkach kadili a močili na tie na nižších poschodiach. Živorili v špine, granule aj vodu mali znečistené výkalmi a močom. Chov bol navyše premorený smrteľne nebezpečnou parvovirozou, na ktorej päť psov uhynulo. Niektoré zvieratá boli slepé, choré, neošetrené.

Beštia v ľudskej koži! Kobylu vo výbehu polial žieravinou, zviera má hlboké rany

Ešte horšie to bolo v dome v Sedlci, kam zrejme odkladali choré zvieratá, na ktorých už nemohli zarábať. Pri domovej prehliadke tam policajti našli 18 živých psov a množstvo tiel uhynutých zvierat. Mŕtvoly boli napchaté v mrazničke, zakopané na pozemku a časť ich bola spálená v sude.

Kedy už skončí týranie psov v rómskych osadách? Kvôli vážnej kožnej chorobe šteňa takmer ubili na smrť

Wastlová sa súdu, ktorý sa vliekol od roku 2020, opakovane vyhýbala. Vyhovárala sa na zdravotné a neskôr psychické problémy, potom zase menila obhajcu. „Neprejavila žiadnu ľútosť, maximálne sama nad sebou. Vzhľadom na počet psíkov i dobu, počas ktorej sa na nich dopúšťala trestnej činnosti, jej uložil súd trest nepodmienečný,“ uviedla už skôr sudkyňa Okresného súdu v Plzni Bohdana Kurerová, ktorá Wastlovú poslala na rok a pol za mreže. Podľa nej Wastlová týrala zvieratá zvlášť trýznivo, čím im spôsobila trvalé následky alebo aj smrť, čo odvolací súd potvrdil.