V Austrálii sa podarilo nájsť štvorročné dievčatko, ktoré pred dvoma týždňami aj so spacím vrecom zmizlo zo stanu v kempe na západe krajiny.

Podľa polície je „nažive a v poriadku“. Cleo Smithovú, ktorú začali prezývať „austrálska Maddie“, hľadali bezpečnostné zložky aj miestni ľudia. V súvislosti s jej zmiznutím je vo väzbe 36-ročný muž, napísali austrálske médiá.

Policajti našli dievča v stredu o jednej hodine ráno miestneho času v zamknutom dome v pobrežnom meste Carnavorn, zhruba 100 kilometrov južne od miesta, kde s rodinou kempovala. Podozrivého, ktorý z mesta pochádza a na rodinu zrejme nemá žiadne väzby, vypočúva polícia.

„Bola tu informácia, ktorú sme sa podrobnejšie zaoberali. Sledovali sme veľa forenzných stôp a viedlo nás to k určitému domu,“ uviedol komisár štátu Západnej Austrálie Chris Dawson. Prelomom v pátraní boli údajne informácie ohľadom jedného konkrétneho auta. „Okolo polnoci volali kolegovia, že majú skutočne silnú stopu a že do toho domu vniknú,“ uviedol.

„Jeden z policajtov ju vzal do náručia a spýtal sa jej, ako sa volá. Odpovedala: ‘Volám sa Cleo’,“ opísal nájdenie miestnym médiám Dawsonov zástupca Col Blanch. Dawson pri tlačovej konferencii priznal, že keď videli zábery nájdenia dievčatka, on ani jeho kolegovia sa neubránili slzám radosti a dojatia.

Krátko potom sa dievčatko stretlo so svojou matkou a nevlastným otcom. „Naša rodina je konečne kompletná,“ prelomila mlčanie šťastná matka Cleo Ellie Smithová. Dievčatko je teraz v starostlivosti lekárov.

Dievča jej rodičia naposledy videli v rodinnom stane okolo 1:30 miestneho času 16. októbra v kempe Blowholes Shacks zhruba 900 kilometrov severne od Perthu. Keď sa prebudili, už vo svojej časti stanu, ktorý zdieľala s mladšou sestrou, nebola. Polícia mala podozrenie, že bola unesená, pretože zips stanu bol otvorený až do výšky, na ktorý bola štvorročné dievčatko sama nedosiahla.

Polícia už má jasno v zmiznutí malej Maddie, prihlásil sa dôležitý svedok

Austrálska polícia sa obávala, že bola Cleo unesená, a ponúkla milión austrálskych dolárov tomu, kto jej o dievča odovzdá akékoľvek informácie. Podľa agentúry AP nie je jasné, či odmenu niekto dostal.

Slávny prípad únosu potomka bankové dynastie. Muž zabil dieťa a potom si šiel pre výkupné!

„Sú to úžasné, uľavujúce správy. Cleo Smithovú našli a je doma v bezpečí a zdravá. Naše modlitby boli vypočuté,“ napísal na twitteri austrálsky premiér Scott Morrison.

Dom, ktorého vlastníka miestni opísali ako „nenápadného a tichého muža“, sa nachádza len 7 minút jazdy od miesta bydliska Cleo. Susedia vypovedali, že spozorneli, keď ich sused začal nakupovať balíky plienok, hoci nemá deti.

Kosovský mafián si vypočul smiešny trest za mučenie a únos