Nevyriešená 12 miliardová záhada! Zmenárnička nosila peniaze do banky v taškách, našli ju zastrelenú v lese

1041

Kde sa vzalo 12 miliárd Kč (480 miliónov eur)?  Takúto otázku si dávali policajti po tom, čo v septembri roku 2017 našli v aute v lese zastrelenú zmenárničku. Žena podľa ich zistení počas štyroch rokov nosila obrovskú sumu do bánk, sama pritom žila v panelákovom byte. Kde k miliardám prišla, je dodnes záhadou.

Policajti po troch rokoch odložili vyšetrovanie prípadu 12 miliárd Kč, ktoré do bánk uložila žena z malej obce pri Děčíne. Peniaze nanosila v priebehu štyroch rokov v taškách a je veľkou záhadou, kde k nim pracovníčka zmenárne vôbec prišla. Variant, že išlo o prostriedky získané z trestnej činnosti, sa preukázať nepodarilo. Na odloženie prípadu upozornil portál iRozhlas.cz.

Aj v Děčíne majú problémy s neprispôsobivými občanmi

Všetko začalo 7. septembra roku 2017 nálezom tela v aute na lesnej ceste. V bielej Octavii ležala 43 ročná vedúca siete zmenární, na ktorú zamestnávateľ podal v deň jej smrti trestné oznámenie kvôli údajnej sprenevere 100 miliónov Kč (4 milióny eur). Podľa policajtov zmenárnička bezpochyby spáchala samovraždu svojou legálne držanou zbraňou. List na rozlúčku po sebe nezanechala.

Verzii so samovraždou neverí priateľ zosnulej Ladislav F. „Bolo to deň pred mojimi narodeninami. Nič nenasvedčovalo tomu, že by niečo také plánovala, nesprávala sa vôbec podivne. Ráno ako obvykle odišla do práce, lenže poobede mi volali policajti, aby som sa dostavil na stanicu,“ popísal pre iRozhlas.

Záhadné zmiznutie českej miliardárky! Každý deň menila 8 miliónov Kč na Eura! potom zmizla

Až až vďaka nálezu tela policajti zistili, že žena mohla pomáhať prať špinavé peniaze. Vyšetrovatelia totiž odhalili, že počas štyroch rokov pred svojou smrťou nanosila do bánk sumu dosahujúce neuveriteľných 12 miliárd korún (480 miliónov eur). Kde peniaze vzala, policajti dodnes netušia, podozrenie z prania špinavých peňazí sa nepotvrdilo. Podľa informácií iRozhlasu viedli stopy do vietnamskej komunity, presný pôvod peňazí sa ale odhaliť nepodarilo.

„Vec bola odložená, pretože nebolo zistené, že by finančné prostriedky, ktoré boli vo veci spomínané, pochádzali z trestnej činnosti, teda že by dochádzalo k legalizácii príjmov z trestnej činnosti,“ povedal Rádiožurnálu Jan Fuchs, okresný prokurátor z Děčína.

Podľa iRozhlas.cz policajti pracovali aj s verziou, že žena klientom ponúkala výhodnejšie kurz, aby mala väčšie objemy vymenených peňazí a získala uznanie od vedenia. Lenže tým zmenárni vznikalo manko – práve to, za ktoré na ňu firma podala trestné oznámenie.