Newsweek ukazuje temné tiene z minulosti amerického veľvyslanca v Prahe

1023

Nový americký veľvyslanec v Prahe Stephen King sa podľa časopisu Newsweek podieľal na zakrývaní stôp aféry Watergate. King mal v hoteli držať ženu šéfa Nixonovej kampane, brániť jej v odchode a komunikáciu s vonkajším svetom a dokonca ju mal aj niekoľkokrát biť.

„Vbehol do jej spálne, prehodil ju cez posteľ a vyrval telefón zo steny,“ napísala v roku 1979 reportérka Winzola McLendonová v biografii Marthy Mitchellovej, ženy riaditeľa prezidentskej kampane Richarda Nixona. Muž, ktorý Mitchellová zvalil, bol Stephen King.

King na začiatku svojej kariéry pôsobil ako vyšetrovateľ FBI a sústredil sa na porušovanie občianskych práv. Následne pôsobil ako bezpečnostný asistent v Komisii za znovuzvolenie prezidenta Nixona. A práve vtedy dostal na starosť stráženie Mitchellovej.

Podľa časopisu Newsweek mal Stephen King strážiť Mitchellová v hotelovej izbe na žiadosť jej manžela. Podľa Mitchellovej kvôli tomu, aby jej zabránili v šírení informácií o nekalých praktikách ľudí z Nixonovej kampane. Žena šéfa kampane sa mala niekoľkokrát pokúsiť utiecť z hotela, ale King jej v tom silou zabránil.

„King ju dobehol a silou potiahol naspäť. Tvrdila, že ju hodil na zem a kopol do nej,“ píše Newsweek. Pri ďalšom pokuse o útek sa mala Mitchellová porezať o sklenené dvere pri potýčke s Kingom.

Cez telefón sa jej podarilo spojiť s miestnou reportérkou. Mitchellovej však príbeh o „únose a násilnom držanie v hoteli“ málokto veril. Bola totiž známa svojimi historkami aj náklonnosť k alkoholu.

Až pri súdnom pojednávaní k afére Watergate v roku 1975 mal jeden z obvinených James McCord povedať, že Mitchellová bola „prakticky unesené“. McCord bol jeden z mužov, ktorí sa podieľali na odpočúvaní v centrále Demokratickej strany a bol odsúdený za nezákonné odpočúvanie, vlámaniu a konšpiráciu.

Mitchellová vtedy pre New York Times uviedla, že bola nielen unesené, ale bolo jej aj vyhrážali zbraňou. Súčasný veľvyslanec v Prahe King pre Newsweek uviedol, že si už neželá záležitosť komentovať.

„So všetkým rešpektom k súkromia rodiny Mitchellových a vo svetle mojich minulých odpovedí k týmto niekoľko desaťročí starým obvineniam si neželám už ďalej komentovať tento starý príbeh,“ uviedol King.