\"No woman, no drive\", spieva saudský komik o zákaze žien za volantom

1355

Jeho sarkastická coververzie nazvaná „No woman, no drive“ sa vysmieva nariadenie, ktoré saudským Arabkám zakazuje riadiť automobil. Vypočujte si ju.

„Ahoj, ja som Hisham Fageeh. Hudbu moc nepočúvam, ale počas štúdií v USA ma zaujala pieseň od jedného chlapíka z Jamajky. Rozhodol som sa, že vytvorím vlastnú verziu s textom, ktorý by lepšie zodpovedal mojej kultúre,“ vysvetľuje Fageeh na začiatku videa, ktoré zverejnil 26. októbra.
Dátum nezvolil náhodne: na ten deň plánovali saudskej aktivistky protestnú akciu v rámci občianskej iniciatívy Women2Drive, ktorá bojuje za právo saudských Arabiek na vodičský preukaz. Saudská Arábia je jedinou krajinou sveta, ktorá zakazuje ženám zasadnúť za volant. Protestu, ktorý bol pôvodne plánovaný ako masový, sa nakoniec zúčastnilo len minimum žien Saudská vláda totiž pohrozila, že proti prípadným demonštrantkám tvrdo zakročí, hovorca ministerstva vnútra v piatok hrozil až päťročným trestom väzenia. „Z opatrnosti a rešpektu voči varovanie ministerstva vnútra žiadame ženy, aby v sobotu nešoférovali. Nech sa snaha urobiť z 26. dňa v mesiaci symbolický termín kampane zmení na trvalú otvorenú kampaň v povolení žien za volantom,“ varovali samy aktivistky.

„Pamätám, keď si sedávala / v rodinnom aute, ale na zadnom sedadle / Vaječníky v poriadku a v bezpečí / aby si mohla porodiť veľa, veľa detí,“ spieva Fageeh oblečený do tradičného odevu saudských mužov. Uťahuje si tak z kontroverzného vyhlásenia významného saudského duchovného Sáliha Luhajdána, ktorý nedávno oznámil svetu, že ženy riadením auta nenávratne poškodzujú svoje vaječníky a riskujú, že porodí handicapovaných dieťa.

„Tak odlož klúčiky a nedotýkaj sa volantu. Jediný tvoj voz sú tvoje nohy, ale len vo vnútri domu. Môžeš pre mňa uvariť večeru,“ upozorňuje Faggeh so širokým úsmevom na tvári na obmedzené práva saudských Arabek.
Sarkastické video sa okamžite stalo virálnym hitom: len na serveri Youtube nazbieralo len za štyri dni od svojho zverejnenia cez 5 miliónov zhliadnutí.

Hisham FAGEEH
Komik Hisham Fageeh sa narodil v roku 1987 v Rijáde, hlavnom meste Saudskej Arábie. Je absolventom americkej Columbia University, ale preslávil sa ako stand – up komik s vybrúseným satirickým talentom.