Švédska akadémia udelila Nobelovu cenu za literatúru na rok 2016 americkému pesničkári Bobovi Dylanovi za jeho zásluhy na vytvorenie novej formy básnického vyjadrenia prostredníctvom piesne. V histórii je to ale vôbec prvýkrát, čo akadémie ocenila hudobníka.

Sedemdesiatpäťročný Bob Dylan, rodným menom Robert Allen Zimmerman, sa na hudobnom poli pohybuje cez päťdesiat rokov. Za tú dobu napísal cez 500 piesní a predal vyše 74 miliónov kópií svojich albumov. Ako prvý rockový hudobník v histórii získal Pulitzerovu cenu, hral v niekoľkých filmoch a na svojich cestách tiež maľuje.
V minulosti dostal tiež jedenásť cien Grammy, Oscara i Zlatý glóbus. Bol už uvedený do niekoľkých siení slávy: Rock and Roll Hall of Fame, Nashville Songwriters Hall of Fame aj Songwriters Hall of Fame. Oscara získal v roku 2000 za pieseň Things Have Changed pre film Skvelí chlapci.

Medzi jeho najväčšie hity patria piesne Like a Rolling Stone, Blowing in the Wind alebo Mr. Tambourine Man. Veľké množstvo jeho textov vyšlo aj knižne. V roku 1971 vydal básnickú zbierku Tarantula, v češtine vyšla v nakladateľstve Argo v roku 1997.
Doteraz posledný Dylanov album vyšiel tento rok v máji pod názvom Fallen Angels. „Celé album prestupuje Dylanova melanchólia. Melanchólia človeka, ktorý má svoje roky a hudobné lásky. Vo svojom veku skutočne nemusí nikomu nič dokazovať a môže si robiť ako jeden z mála na hudobnej scéne naozaj, čo chce,“ Len rok predtým vydal album Shadows In The Night.
Pesničkár sa narodil v minnesotskom meste Duluth ako druhá generácia do rodiny prisťahovalcov. Jeho starí rodičia do USA emigrovali z Odesy v dôsledku protižidovských pogromov v roku 1905.
Patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti, ktoré po hudobnej a kultúrnej stránke formovali dvadsiate storočie. Časopis Time ho zaradil medzi stovku najvplyvnejších postáv minulého storočia sa slovami: „básnický majster, kúsavý sociálny kritik, a nebojácny vodcovské duch alternatívne generácie“.

Je prvým Američanom, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru od roku 1993, kedy bola ocenená Toni Morrisonová.
Spolu s Nobelovou cenou získava Dylan ešte finančnú odmenu osem miliónov švédskych korún
Vlani získala Nobelovu cenu za literatúru bieloruská spisovateľka a novinárka Svetlana Alexijevičová, ktorá ako kritička režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bola nútená žiť cez desať rokov v exile.