Nohavica pred piatimi rokmi tvrdo útočil na Gotta! Teraz spieval Putinovi, ktorý ho vyznamenal

1217

Vlastne to vyzerá ako zlý vtip. Človek, ktorý sa pred piatimi rokmi navážal do mnohonásobného zlatého slávika Karla Gotta (79) za to, že spieva s ruskými Alexandrovcamia ide tak na ruku Putinovmu režimu, teraz sám od Putina v Kremli prevzal Puškinovú medailu. Zdá sa, že Jarek Nohavica (65) skrátka káže vodu, ale pije víno.

V roku 2013 sa na ruzynskom letisku stretol česko-poľský pesničkár s miláčikom národa, teda s božským Kájom. Obaja leteli do Ruska. Nohavica plánoval v Moskve odohrať pár koncertov, Gott so svojím tímom mieril do ruskej metropoly na oslavu 85. narodenín kontroverzného ruského armádneho súboru Alexandrovci. „Ja sa s Karlom nechcem fotiť, nehodí sa to! Každý tam ideme na iné účely. On ide spievať armáde a politikom, ja normálnym ľuďom,“ dal sa vtedy počuť Nohavica.

Dokonca sa snažil, aby si ho na palube lietadla mieriaceho z Prahy do Moskvy jeho oveľa slávnejší kolega z brandže nevšimol! Gottovi však jeho manévre neunikli a dalo by sa dokonca povedať, že sa nimi dobre bavil. „Jarek letí taky? To on by sa asi hanbil mať fotku so mnou, keď on je pesničkár,“ vyhlásil vtedy s nadsádzkou. Zrejme si ale vôbec neuvedomoval, že Nohavicov odstup k jeho osobe netkvie v rozdielnych hudobných žánroch ani v popularite, ale v tom, za akým účelom do Ruska letí.

Nikdy nekrič hop, kým nepreskočíš 

„Pokojne si ma odfoťte, ale nechcite, aby sme sa fotografovali spolu,“ vysvetľoval Nohavica reportérom Aha! rozpačito. „Ja rozhodne Alexandrovcom a ruským politikom spievať nejdem!“ Zdôraznil. Uplynulo päť rokov … a zrazu sympatickému spevákovi s gitarou nevadilo prevziať Puškinovu medailu, ktorá sa od roku 1999 udeľuje nielen ruským občanom, ale aj cudzincom, ktorí sa významne zapísali v kultúrnej oblasti, literatúre či iných odboroch umenia. Ako by asi ostravský bard reagoval v prípade, že by túto cenu namiesto neho dostal Karel Gott?