Nový cestný zákon

1033

1. Zafixujte si päťdesiatku!

Najvyššia povolená rýchlosť v obci bude od 1. 2. 2009 znížená z pôvodných 60 km/h na 50 km/h. V obciach, v ktorých pôvodne bolo povolené ísť len 40 km/h, bude rýchlosť zvýšená na 50 km/h. 

2. Vždy so svetlami 

Doslova a do písmena. Novela cestného zákona prikazuje vodičom zapínať svetlá počas celého roka. 

3. Zimné pneumatiky budú nevyhnutnosťou

Keď sa na cestnej komunikácii bude nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, budete môcť jazdiť len na vozidle, ktoré má pneumatiky so zimným dezénom. 

4. Deväťdesiatka je druhé dôležité číslo

Po diaľnici alebo rýchlostnej ceste v obci, budeme môcť jazdiť rýchlosťou 90km/hod! 

5. Kúpte si handsfree

Ak ste zvyknutí počas jazdy telefonovať a veselo sa rozprávať, budete si musieť od toho buď odvyknúť, alebo si kúpiť handsfree, pretože od februára vás budú môcť „zelení“ za telefonovanie pri vedení vozidla pokutovať. 

6. Zvýšenie bezpečnosti chodcov 

Toto je asi ten najsvetlejší bod novely cestného zákona. Chodci, mimo obce, budú musieť byť označení reflexným prvkom. Konečne ich v rannom šere nebudete musieť rozpoznávať len podľa vykúkajúcich bielych ponožiek. 

7. Prilba pre diaľkových cyklistov

Cyklisti mimo obce budú musieť mať ochrannú prilbu a tí mladší, do 15 rokov, ju budú musieť nosiť aj v obci. 

 

 

Ďalšie novinky z novely cestného zákona: 

Vodičský preukaz vám od februára budú môcť odobrať až na päť rokov. 

V prípade, ak vás policajti zastavia a vy sa ako vodič odmietnete podrobiť dychovej skúške, môžete sa pripraviť na to, že vám policajti udelia pokutu od  300 € (9038 Sk) až do 1500 € (45.189 Sk)  a odoberú vám vodičský preukaz na jeden až päť rokov. 

Ak spôsobíte dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu alebo prekročíte rýchlosť, bude vám hroziť pokuta od  150 € (4518 Sk)  do 800 € (24 101 Sk) a odobratie vodičského preukazu až na dobu 3 rokov. 

Vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu vás môže vyjsť na  200 € (6025 Sk) až  1000 € (30 126 Sk) a odobratie vodičského preukazu až na päť rokov. 

 

Ako sa správať voči policajtom?

Novela vraví aj to, že podľa nového zákona  budú môcť policajti určiť výšku pokuty podľa danej situácie až do maximálnej výšky, ktorá je vopred určená. Preto sa vám neoplatí byť na policajta nepríjemní alebo sa s ním dokonca vadiť. Mohlo by vás to stáť peknú sumičku. 

 

Prečo bolo nutné novelizovať cestný zákon? 

Z jednoduchého dôvodu. Ministerstvo vnútra chce zabezpečiť zvýšenie bezpečnosti na cestách, zvýšiť disciplínu vodičov a týmto znížiť počet nehôd a obetí na cestných komunikáciách.

 

Nemáte na pokutu ?

V tom prípade si budete môcť pokutu odpracovať, ale len vtedy, ak jej výška prekročí 66,39 € (2000 Sk), nižšiu budete musieť zaplatiť. Svoj trest za porušenie dopravných predpisov si odpracujete v mieste, kde máte trvalý pobyt, čo má svoje pozitívum. Prispejete tak k zušľachteniu vlastného bydliska. 

 

Koniec kumštom

Od februára platí zákaz všetkých antiradarov a im podobným zariadeniam, ktoré vedia odhaliť úseky, kde sa meria rýchlosť. Pozor si treba dať aj na nový laserový merač (tzv. lidar), ktorý vás dokáže zamerať aj zo vzdialenosti 1500 m a v oboch smeroch! Jediná možnosť, ako sa vyhnúť nameraniu, je teda buď dodržiavanie rýchlosti, alebo jej prekročenie nad 250km/h, čo je maximálna rýchlosť, ktorú vie tento prístroj namerať.

 

Pozor na gestá! 

V novelizovanom cestnom zákone sa jasne vraví aj o zákaze používania hanlivých gest za volantom. Dokazovanie použitia týchto gest voči ostatným účastníkom dopravy síce bude ťažké. No v prípade, že toto gesto použijete pri non verbálnej konverzácii s policajtmi v aute vedľa vás, môžete sa tešiť na pokutu.  

 

Nové reflexné vesty! 

Nečudujte sa, ale v prípade, ak máte zelenú vestu, mohli by si vás účastníci cestnej premávky alebo policajti pomýliť s uniformovaným kolegom. Takže, odteraz sa v prípade núdze budete môcť zaodieť len do žltej alebo oranžovej reflexnej vesty. 

 

Parkovanie 

Parkovanie v meste bude omnoho zložitejšie ako doteraz. Nielenže budete musieť dávať pozor na všetky vyhradené miesta, na zákazy zastavenia a státia, ale na chodníku budete môcť parkovať len v prípade, ak zostane voľná časť chodníka minimálne 1,5 metra. O tom, ako to je na miestach, kde chodník nemá ani meter, však novelizovaný zákon nič nehovorí, že by sa ich štát chystal rozširovať? 

 

Oprava vodičskej skúšky

Prišiel mráz aj na žiakov autoškoly. Opravnú skúšku budete môcť v prípade neúspešnej riadnej skúšky absolvovať iba dvakrát v priebehu pol roka. Ak to žiak nezvládne, bude nútený opakovať celý kurz. 

 

Auto len známemu

Svojho „štvorkolesového“ tátoša budete môcť zveriť do rúk len osobe, ktorú poznáte. Tento zákon sem pribudol z jednoduchého dôvodu, ak polícia nezadržala vinníka, alebo situáciu nevyriešili priamo na mieste, majiteľ vozidla sa následne mohol vyhovárať na to, že nevie, kto v čase spáchania priestupku auto riadil, že nepozná jeho plné meno a všetky potrebné údaje… 

 

Nákladné autá, z cesty! 

Dobre počujete! Pri stúpaní do svahu sa už nebudete musieť zdržiavať v kolóne za nákladným autom. Od prvého februára nebude môcť vodič nákladného auta brániť v plynulosti premávky a v prípade, ak sa za ním pri stúpaní do svahu utvorí kolóna, bude ju musieť pustiť pred seba alebo umožniť bezpečné predchádzanie. 

 

Absolútna prednosť

Už neplatí, že musíte dať prednosť v jazde tak, aby druhý vodič nemusel náhle meniť smer. Vodiča, do ktorého jazdného pruhu prechádzate, a ktorý má prednosť, nebudete môcť ani obmedziť (teda tento vodič nebude musieť zmeniť ani smer a ani rýchlosť jazdy!). V preklade do praxe a zrozumiteľného jazyka to znamená, že pred neprehľadnými križovatkami sa to čo nevidieť bude hemžiť značkami znižujúcimi maximálnu povolenú rýchlosť vodičov na hlavnej ceste, aby sa vodiči prichádzajúci z vedľajšej cesty vôbec mohli zaradiť do cestnej premávky a tých, čo majú prednosť, tak neobmedzili.