Návrh má údajne predstaviť už na najbližšom stretnutí s opozičnými stranami, bez ktorých by ústavná zmena neprešla. Informuje o tom dnešné vydanie Hospodárskych novín s odvolaním sa na člena úzkeho vedenia sociálnych demokratov. Informácie denníku nepriamo potvrdil aj poslanec Miroslav Číž.
„Môžem len potvrdiť, že uvažujeme o viacerých možnostiach zefektívnenia fungovania štátu,“ povedal dnes TASR hovorca Smeru-SD Erik Tomáš.
Na to, aby táto legislatívna zmena prešla, potrebuje vládna strana podporu aspoň siedmich poslancov z radov opozície. Tí predbežne deklarujú, že by s podporou nemusel byť problém. „So znížením počtu poslancov, samozrejme, problém nemáme, len chceme vedieť, či sa zmení volebný systém a ako,“ povedal dnes šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Definitívne stanovisko môže podľa neho strana zaujať, až keď bude mať návrh konkrétnu podobu.
Podobne návrh hodnotil poslanec KDH Radoslav Procházka. Podpredseda kresťanských demokratov Pavol Abrhan podľa neho už predtým uviedol, že hnutie sa k zámeru sociálnych demokratov vyjadrí, až keď uvidí konkrétny návrh. „Ja osobne znižovanie počtu poslancov podporujem s tým, že si myslím, že zmena volebných pravidiel by nemala zostať pri tom, ale mala by pokračovať aj smerom k zvýšeniu počtu volebných obvodov a k ďalším nástrojom zvyšujúcim účasť voliča na výbere konkrétneho poslanca,“ komentoval svoj postoj k zámeru Procházka.
„Ja to považujem skôr len za populistické výstrelky, preto zatiaľ necítim potrebu to nejako komentovať,“ reagoval poslanec opozičnej SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.
Ak by sa medializované informácie potvrdili, podporu by zámer znížiť počet poslancov zrejme dostal aj od poslancov hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti i SaS. Podpredseda liberálov Ľubomír Galko poukázal, že Smer-SD týmto návrhom preberá časť agendy SaS, ktorá dostala v referende v roku 2010 širokú podporu. „My sme radi, že Smer si postupne osvojuje naše riešenia a dúfam, že to tak bude pokračovať aj naďalej,“ doplnil exminister obrany.