NSA stratila právo zbierať dáta o telefónoch, vypína svoje servery

660

    Platnosť zákona vypršala v 6:00 SELČ. Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA) začala už skôr vypínať servery na zber dát, aby tento termín dodržala, píše BBC.

    Senát na mimoriadnom zasadnutí odsúhlasil otvorenie diskusie o návrhu reformy zákona, ktorá by zber dát obnovila v obmedzenom rozsahu. Konečné schválenie reformovaného zákona však kvôli námietkam senátora a prezidentského kandidáta Randa Paula bude možné najskôr v utorok, píše agentúra Reuters.

    Hoci by výpadok v programe mohol byť len krátkodobý, mohol by podľa predstaviteľov spravodajských služieb predstavovať bezpečnostné riziko. Šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan v nedeľu varoval, že koniec sledovacieho programu nahrá teroristom.

    „Vyzývame Senát, aby zaistil, že tento výpadok právomocí bude čo najkratšie,“ uviedol dnes hovorca Bieleho domu Josh Earnest. Prezident Barack Obama už skôr vyhlásil, že Spojené štáty budú v prípade vypršania platnosti zákona v ohrození.

    Zákon známy pod názvom Patriot Act je jedným z protiteroristických opatrení prijatých po útokoch z 11. septembra 2001, je však kritizovaný ako neprípustný zásah do súkromia. Reformný návrh označovaný ako Freedom Act niektoré časti tohto zákona obnovuje, sledovacie právomoci tajných služieb však výrazne obmedzuje a podriaďuje súdu.