O 18ročnom pekle a šikane za mrežami prehovoril chybne odsúdený Tomasz Komenda

3066

Tragický omyl a roky utrpenie. Príbeh nevinného Poliaka, ktorý strávil celých osemnásť rokov vo väzení za zločin, ktorý nespáchal, dojíma svet. Už je viac ako dva týždne na slobode, teraz prehovoril o krušných chvíľach, ktoré si musel vytrpieť.

Prvé dni na vytúženej slobode strávil Tomasz u rodičov. „Ešte mi to nedochádza, ešte som plný adrenalínu. Potrebujem čas, aby to zo mňa opadlo a uvedomil som si, kým som,“ povedal čerstvo oslobodený Poliak.

Väznica kde si Komanda odsedel 18rokov

Takmer polovicu života strávil šikanovaný vo väzení za zločin, ktorý nespáchal. Komenda bol usvedčený zo znásilnenia a vraždy pätnásťročnej Małgorzate, ktorá zmizla cestou z diskotéky. Súd rozhodoval narýchlo, pod tlakom verejnosti a celý proces sprevádzal rad chýb. Nevinný Komenda sedel v base s najhoršími zločincami a zažil otrasné zaobchádzanie spoluväzňov i dozorcov.

 Šikana na  dennom poriadku 

„Bol som pokladaný za pedofila, a to nielen odsúdenými. Aj dozorcovia na mňa pľuli. Musel som to prijať.“ Rýchlo sa naučiť, ako prežiť v džungli kriminálnikov, bolo doslova otázkou prežitia. „Keď som dal na zem bosú nohu, poliali mi ju spoluväzni vriacou vodou. Bolo to ponaučenie.“ Ťažká šikana bola na dennom poriadku.

Matka chybne odsúdeného Tomasza Komendu pred väznicou

 Odsúdili  celú našu rodinu 

Jeho pobyt za mrežami bol utrpením pre celú rodinu. „To nebol len rozsudok môjho brata… Pre neho to bolo niečo strašné, ale to rozhodnutie zničilo celú našu rodinu,“ uviedol Tomaszov brat Krzystof. Celá rodina sa bála, že sa Tomasz z väzenia nevráti živý. „Verejnosť nám dávala najavo, že sme rodina zvrhlíka a vraha. Ukazovanie prstom, to bol náš každodenný život,“ dodal.

Bojím sa o neho, život sa pre neho zastavil. Čas plynul, ale on pri tom nebol, doplnil Krzystofa starší brat Gerard. Rodina teraz Tomaszovi pomáha s návratom do spoločnosti a normálneho života. Veľa vecí je pre neho úplnou novinkou alebo ich videl len z televízie. Pomaly sa mu darí očistiť svoje meno.