O žene čo spáchala harakiri a Spartakiádnom vrahovi, bývalý elitný vyšetrovateľ vrážd prehovoril o nových detailoch

1036

Bývalý elitný vyšetrovateľ vrážd Josef Doucha strávil pri polícii dlhých 27 rokov a bol pri tých najbrutálnejších zločinoch, ktoré sa v 80. a 90. rokoch v Československu udiali. Opísal nebezpečné vyjednávanie s Karolom Kopáčom, členom tzv. Gangu Orlických vrahov. Vôbec prvýkrát prehovoril o svojej prvej schôdzke sa spartakiádnom vrahom Strakom po jeho odsúdení. V pokoji si vraj sedel a navliekal korálky. Doucha tiež vykreslil, ako vyzerala možno najbrutálnejšia samovražda na našom území pripomínajúca harakiri.

Vo veľmi otvorenom rozhovore bývalý elitný policajný vyšetrovateľ a teraz advokát Josef Doucha prezradil, ako sa k práci policajta dostal. Za všetkým vraj stáli naivné idey z mladosti, kedy si prial stať sa vyšetrovateľom „mordparty“. Po niekoľkých „odšlapaných“ rokoch obyčajného pešiaka v ňom nadriadení uvideli talentovaného budúceho detektíva a po vyriešení veľkého organizovaného zločinu na území Československa sa v roku 1983 stal členom vysnívané mordparty. Neskôr dokonca cestoval po Československu a pomáhal vyšetrovacím tímom riešiť tie najzávažnejšie trestné činy.

Pred 35 rokmi chytili posledného československého sériového vraha

 Mŕtvola je zdroj  informácií 

Že má na vyšetrovanie vrážd správny žalúdok, spoznal už v Prahe, kde mal ako pochôdzkar prvé miesto činu. V Plzeňskej ulici v Prahe 5 dvaja ľudia zomreli na otravu svietiplynom. Starší muž bol nájdený v posteli a jeho žena zomrela na stoličke, keď krájala jablká. Už vtedy sa mu pri mrazivom pohľade vraj neurobilo nijako zle: „Pre mňa tá mŕtva osoba bola vždy skôr zdrojom informácií, než nejakého postávania v kúte a vracanie,“ prezradil s úsmevom.

Brutálny Orlický vrah chce ísť na slobodu po vzore Kajínka

Kontakt s mŕtvolami mu nikdy príliš nevadil, na miestach činov a v pitevniach strávil hodiny svojho života. Skúmaním miesta trestného činu a prieskum tiel bolo totiž vždy pre rozlúsknutie prípadu zásadné. Hodiny skúmania v blízkosti mŕtvoly strávil napríklad v Brne: „Vyzeralo to ako beštiálna vražda. Poškodená mala rozrezaný pupok, vyťahané slučky tenkého čreva z brucha. Keď to skrátim, tak prácou brnenských technikov, ktorí boli v tom čase vyhlásená špička v spracovaní miesta činu, podarilo sa im preukázať, že nešlo o vraždu, ale o samovraždu. Vyšetrovanie nám sťažovali otázky, ako sa jej mohlo podariť vytrhať črevo, ktoré je klzké. Je tam je v tuku a tak ďalej, „ popisoval podivný prípad. Na mieste činu neboli nijako rozmazané kvapky krvi alebo tieň niekoho ďalšieho. Neskoršie analýza buniek spod nechtov mŕtvej potvrdila ich hypotézu, že sa zabila sama.

 Spartakiádny vrah s  korálkami 

Medzi najznámejšie prípady, na ktorých Josef Doucha spolupracoval, patrí bezpochyby Spartakiádny vrah a orlické vraždy, o ktorých už povedal veľa: „Ak mám byť úprimný, už mi to pripadá, ako o tom hovorím, ako poviedky starého zbrojnoša. Ja som samozrejme nesmierne rád, že som sa mohol zúčastniť na práci na týchto veciach, ale nerád by som, aby to vyznelo, že nič iné nebolo, než tieto prípady,“ prezradil úvodom Josef Doucha.

Brutálne Orlické vraždy otriasli Českom

V roku 1985 pred pražskou spartakiádou vyvádzal v Prahe tzv. Spartakiádny vrah. Jeho identitu nakoniec zistili Josef Doucha s pražským šéfom mordparty Jiřím Markovičom. Dolapený šestnásťročný Jiří Straka bol nakoniec usvedčený z troch vrážd, dvoch pokusov o vraždu, piatich znásilnení, troch lúpeží a piatich krádeží. Kvôli svojmu veku nedostal trest smrti a bol v špeciálnej väznici pre mladistvých. „Prvýkrát od jeho odsúdenia som ho videl vo väznici vo Valdiciach. On bol vždy vyrovnaný, pokojný, usmievavý, ako by si neuvedomoval, čo napáchal. On tam vtedy snáď navliekal korálky, bola tam výroba jabloneckej bižutérie, navliekal ich na šnúrky a bol v pohode,“ popisoval prvé stretnutie po odsúdení.

 Vyjednávanie s  Kopáčom 

Odvážny čin sa Josefovi Doucha podaril v júli 1995, kedy si v Rudnej prišiel pre šéfa gangu tzv. Orlických vrahov Karla Kopáča. Ten sedel vnútri svojho domu a so zbraňou bol pripravený, že spácha samovraždu. Podľa Douchu jeho smrť ale nemohli dopustiť, pretože si spísal všetky trestné činy členov svojho gangu do notesu. „Chcel hovoriť s niekým nadriadeným, čo som bol ja,“ vysvetlil, prečo nakoniec išiel dovnútra.

Detaily nájomné vraždy! Rozhovor s elitným kriminalistom o poprave novinárov

Keď Doucha vošiel do domu, mal Kopáč hlaveň zbrane v ústach a bol skoro skalopevne rozhodnutý, že si vezme život. Nasledovala potom trojhodinová rozprava: „Téma bola stále dookola, on chcel hovoriť s priateľkou, s ktorou žil, a ja som chcel, aby mi dal pištoľ, že do tej doby s ňou nemôže hovoriť,“ popisoval, o čom sa hlavne bavili. Nechýbalo málo a hovor skončil podľa Douchu neúspechom: „On mi zdôrazňoval, že ho bolí celý telo, bol totiž ochrnutý od pása dole, že sa pomočil, že mu je nepríjemne, a že to chce skoncovať. Myslím si, že by tu pištoľ nakoniec použil, „prezradil bývalý vyšetrovateľ. Po troch hodinách zavolala Kopáčová sestra, jeho pozornosť ochabla a Doucha dal signál členovi zásahovky, ktorý skočil do miestnosti a spacifikoval ho. V roku 2004 nakoniec spáchal vo väzení samovraždu.