Namiesto toho sa americký prezident teraz plánuje stretnúť s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Na programe rokovania majú byť odpovede na posledný testy severokórejských balistických rakiet.

Vulgaritu použil Duterte v odpovedi na otázku novinára, ktorý sa pýtal, ako prezident mieni Obamovi vysvetliť terajšie záťahy proti drogovým priekupníkom, pri ktorých bolo na Filipínach zabitých vyše 2 400 podozrivých. Duterteho ťaženie proti drogám zahájil po nástupe do funkcie 30. júna.

Obama vyjadril obavy nad dodržiavaním ľudských práv na Filipínach, čo filipínskeho prezidenta naštvalo a považoval to za „hrubé“.

„Som prezidentom suverénneho štátu, už dlho nie sme kolónia. Nemám žiadneho pána s výnimkou filipínskeho ľudu, skrátka nikoho. Je potrebné zachovávať rešpekt, nie len dávať otázku za otázkou,“ nahneval sa filipínsky prezident.

„Putang ina (zkurvysyn, poz. Red.), Tu vám prisahám,“ vyhlásil Duterte, ktorý v odpovedi použil frázu v jednom z najrozšírenejších jazykov Filipín. „Kto je, aby som sa mu musel zodpovedať,“ dodal s tým, že Filipínam sa od Washingtonu stále nedostalo ospravedlnenia za zločiny spáchané počas americkej kolonizácie.

„Boj proti drogám naďalej pokračuje. Mnohí ľudia zomrú, veľa z nich bude zabitých, kým ich nedostaneme preč z ulíc… Kým nebude zabitý posledný výrobca drog, budeme pokračovať,“ uviedol Duterte podľa BBC.