Mafiána Carlosa Lehdera pustili po 33 rokoch na slobodu, hoci pôvodne dostal doživotie. Ihneď po prepustení zamieril do Nemecka. Aký bol život obávaného mafiána, bez ktorého by slávne drogovej impérium narkobaróna Pabla Escobara možno ani nevzniklo?

Carlos Lehder

Lehdera sa narodil v roku 1949 v Kolumbii, v krajine, z ktorej pochádzala jeho matka, jeho otec bol však Nemec, a tak má Carlos dvojité občianstvo. Neskôr sa jeho rodičia rozišli a on sa presťahoval do USA, kde začal s drobnými zločinmi a podvodmi. Najviac kradol autá a pašoval ich do Kanady, za čo sa tiež neskôr dostal do väzenia a tam to všetko začalo.

 Jeho vzorom bol  Hitler 

Na cele s ním bol George Jung, ktorý sedel za predaj marihuany. Mal už skúsenosti s jej pašovaním z Mexika. „Keď sme sa trochu zblížili, spýtal sa ma, či viem niečo o kokaínu,“ prezradil pred niekoľkými rokmi Jung v rozhovore pre Frontline. „Povedal som mu, že neviem, ale požiadal som ho nech mi o ňom niečo povie,“ dodal s tým, že mu Lehdera prezradil, že v Kolumbii stojí kilo kokaínu v prepočte asi 4800 eur, zatiaľ čo v USA to je okolo 40tisíc eur. Dvojica spoluväzňov začala spriadať plány, ktoré chceli uskutočniť po prepustení.

Kartely k pašovaniu kokaínu používajú aj ponorky, majú celej flotily

Lehdera sa údajne ešte vo väzení snažil zistiť všetko o pašovaní a drogách, vraj si dokonca robil poznámky. „Nebol blázon, mal však klamné predstavy. Miloval Johna Lennona aj Hitlera,“ opísal mafiána jeho kumpán.

 Partner narkobaróna  Pabla Escobara  

Po prepustení kriminálnici začali s miliardovým biznisom. Podarilo sa im presvedčiť dve mladé Američanky aby si zaplatili dovolenku v Kolumbii a potom do USA previezli drogy vo svojich batožinách a tento proces niekoľkokrát opakovali. Neskôr si zaobstarali vlastné lietadlo.

 Lehdera sa dal na  útek 

Nakoniec Lehdera spoluzaložil s Pablom Escobarom neslávne preslávený medellínsky kartel a stal sa jedným z najväčších pašerákov kokaínu. Po atentáte na kolumbijského ministra spravodlivosti, ktorý brojil proti kartelom, sa však všetko zmenilo. Prezident, ktorý predtým odmietal kohokoľvek vydať do USA teraz súhlasil s vydávaním zločincov. Lehdera sa dal na útek, ale kvôli bahamskej vláde prišiel o celej svojej miliónovej imanie a keď sa skrýval v džungli ochorel horúčkou.

Escobarova pravá ruka je po 33 rokoch na slobode! Obávaný mafián žije v Nemecku!

Escobar ho dostal späť do Kolumbie, zohnal mu lekára a najal si ho ako bodyguarda. Keď sa však bývalý boháč Lehdera snažil znovu získať svoje imanie niekto prezradil jeho polohu a polícia ho zatkla. Podľa jednej z teórií ho udal sám Escobar, pretože sa obával jeho radikálnych názorov.

Život drogového kuriéra Leo Sharpa, ktorý sa stal predlohou pre nový film Clinta Eastwooda

V USA bol Lehdera odsúdený na doživotie plus viac ako sto rokov, obratom však udal mnoho svojich kumpánov, a tak mu bol trest radikálne znížený a bol vzatý do programu na ochranu svedkov. Nakoniec si odsedel 33 rokov a trest mu vypršal tento rok.