Viac ako 130 000 ľudí sa podpísalo pod otvorený list, ktorý francúzsku vládu varuje pred ústupkami islamistom a nebezpečenstvom občianskej vojny. Je to už druhý takýto dokument za posledný mesiac a opäť priživil vypätú debatu o úlohe armády v spoločnosti.

„Ak vypukne občianska vojna, armáda na našom vlastnom území zaistí poriadok. Do tak hroznej situácie sa nikto nechce dostať – ani my, ani naši predchodcovia – ale je treba povedať, že vo Francúzsku je zamiesené na občiansku vojnu a vy to veľmi dobre viete.“ Odkaz obsahujúci tieto slová vyšiel v nedeľu na stránkach konzervatívneho týždenníka Valeurs Actuelles. Je adresovaný prezidentovi Macronovi, vláde aj členom parlamentu, ktorých viní z ústupkov islamistom. „Ide o prežitie našej krajiny,“ píše sa v otvorenom liste, ktorý podľa BBC spísali vojaci v aktívnej službe.

Moslimky plánujú deň v burkinách. Provokácia a sektárstvo, vraví Francúzsko

Autori listu si priali zostať v anonymite a ich mená ani hodnosti tak nie sú známe. V texte sa však označujú za predstaviteľov mladšej generácie vojakov, ktorí prešli konflikty v Afganistane, Mali, Stredoafrickej republike alebo protiteroristickými operáciami vo Francúzsku.

„Nasadili sme vlastnú kožu, aby sme zničili islamizmus. A vy mu teraz vo vlastnej krajine ustupujete,“ lamentujú autori výzvy, ktorú k pondelnému poludniu podpísalo 132 825 ľudí.

Francúzsko zlikvidovala tábor v Calais. Problém sa im presunul do Paríža

Je to už druhý otvorený list zo strany vojakov za posledný mesiac. Koncom apríla na stránkach toho istého magazínu vyšla výzva podpísaná dvadsiatimi dôstojníkmi vo výslužbe. Vládu varovali, že ak sa neodhodlá k dôraznému zákroku proti islamistom usilujúcim o „dezintegráciu“ krajiny, mohla by moc v krajine prevziať armáda.

Skrytá hrozba pučom načasovaná na šesťdesiate výročie nevydareného prevratu proti Charlesovi de Gaulleovi vzbudila vo Francúzsku mimoriadny rozruch. Ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že bude mať následky – signatári podľa všetkého prídu o svoje hodnosti a dôchodky.

Francúzsko predĺži výnimočný stav o dva mesiace. Kvôli šampionátu vo futbale

„Armáda tu nie je preto, aby viedla nejakú kampaň, ale aby bránila Francúzsku a chránila Francúza,“ uviedla. Upozornila, že príslušníci ozbrojených síl majú zakázané verejne vyjadrovať svoje náboženské a politické názory. Mlčanlivosť sa vzťahuje aj na niektorých vyslúžilcov.

Na stranu signatárov sa naopak postavila šéfka Národného združenia Marine Le Penová. „Ako občianka a politička zdieľam vaše utrpenie. Ponúkam vám, aby ste sa pripojili k nášmu úsiliu v nastávajúcom zápase o budúcnosť Francúzska,“ napísala.

Matka džihádistov žaluje Francúzsko. Chce odškodné za synov odchod do Sýrie

Anonymným autorom druhej výzvy v prípade odhalenia hrozí horší trest ako zbavenie vojenských výsad. Vojaci v aktívnej službe môžu za previnenie proti predpisom postaviť pred armádnym tribunálom, ktorý ich môže poslať až na päť rokov do väzenia.

Zistíte, čo je peklo na zemi, varuje Francúzsko v klipe pred džihádistami

Z formulácie ich listu je zrejmé, že reakcia vlády na list starých generálov sa v niektorých vojenských kruhoch nestretla s pochopením. „Zač potom bojovali? Aby vám dovolili urobiť z Francúzska zrútený štát?“ Lamentujú autori dokumentu a viní vládu, že dupe po veteránoch, ktorých jediným previnením je vraj „láska k vlasti a zármutok nad jej viditeľným úpadkom „. BBC pripomína, že boj proti takzvanému islamskému separatizmu nie je témou len Le Penovej. Emmanuel Macron sľubuje, že zatočí s pôsobením radikálnych imámov vyškolených v cudzine a dohliadne na financovanie mešít. Podľa analytikov sa tak pokúša pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami získať hlasy pravicových voličov.