Obhajca policajta čo usmrtil černocha Floyda pri zatýkaní chce nový proces! Súd s policajtom Chauvinom vraj nebol spravodlivý

439

Obhajca bývalého policajta Dereka Chauvina v utorok požiadal súd v Minneapolise o nový proces pre svojho klienta. Urobil tak zhruba dva týždne po tom, čo porota Chauvin uznala vinným z vraždy a zabitia černocha George Floyda. Obhajca expolicajta Eric Nelson podal na súde niekoľko návrhov so žiadosťou o nový proces, v ktorých uviedol, že doterajšie súd s jeho klientom nebol spravodlivý, uviedla agentúra Reuters.

Podľa Nelsona sa porota a prokuratúra dopustili pochybenia, počas procesu došlo k nesprávnemu právnemu posúdeniu a verdikt padol v rozpore so zákonom, píše Reuters. Nelson tiež okrem iného uviedol, že sudca podľa neho porušil Chauvinovo právo na spravodlivý proces tým, že zamietol jeho žiadosť o presunutie súdu na iné miesto, podotkla agentúra AP.

George Floydovi v tele našli syntetický opioid a zvyšky konope. Pitva mu odhalila aj koronavírus  

Nelson počas procesu opakovane žiadal súd o presunutie prípadu z Minneapolise kvôli tamojšej vypätej atmosfére, v ktorej podľa neho nemohli porotcovia dôjsť k nezaujatému rozhodnutiu.

„Porota sa dopustila chyby, cítila sa ohrozená alebo zastrašovaná, počas (súdneho) konania pociťovala tlak založený na rase, a / alebo nedodržala inštrukcie počas rozhodovania,“ uviedol Nelson podľa webu televízie ABC News v žiadosti.

Ďalší mŕtvy počas rabovačky v Louisville v štáte Kentucky

Dvanásťčlenná porota uznala v apríli štyridsaťpäťročného Chauvin vinným vo všetkých troch bodoch obžaloby – z dvoch rôzne vážnych obvinení z vraždy a tiež zo zabitia. Výšku trestu má súd vyniesť neskôr, Chauvinovi hrozia desiatky rokov väzenia.

Proces s bývalým policajtom mesta Minneapolis bol jedným z najostrejšie sledovaných súdov v Spojených štátoch za posledné desaťročie. George Floyd zomrel vlani v máji po tom, čo sa ho snažila v Minneapolise zatknúť polícia na základe udania, že chcel v samoobsluhe zaplatiť falšovanou bankovkou.

Ničenie majetku nie je, násilie

Chauvin 46ročnému mužovi niekoľko minút tlačil kolenom na krk, a keď na miesto policajného zásahu dorazili záchranári, Floydovi už podľa všetkého nebolo pomoci. Zomrel neskôr v blízkej nemocnici. Video Chauvinovho zákroku proti neozbrojenému Floydovi vyvolalo obrovské protesty proti rasizmu a policajnému násiliu v USA aj inde vo svete.

V St. Louis zastrelili pri protestoch černošského expolicajta,