Barack Obama síce zrušil sankcie, ktoré 50 rokov dopadali na Kubu, ale vedenie ostrova trochu zanedbalo zrušiť prídelový systém zvaný La Libreta, ktorý je na ostrove zavedený takisto päťdesiat rokov. Miestne obchody tak stále ponúkajú neutešený pohľad.

Systém La Libreta bol zavedený krátko po revolúcii v roku 1962. Vláda rozdala ľuďom knižočky s potravinovými lístkami. Oficiálnym zdôvodnením bola snaha, aby všetky rodiny mali základné potraviny. Bohužiaľ už však nemali nič iné. Napríklad vajec musí stačiť 5 na osobu na mesiac. Zaujímavé je, že niektoré potraviny môžu ľudia získať len pre svoje deti. Je to napríklad mlieko, ktoré môže dostať v obchode rodina, ak má deti mladšie ako sedem rokov, alebo ak je v domácnosti tehotná žena. Ak nikoho takého doma nemáte, mlieko tiež nemáte.

Samostatnou kapitolou je potom to, akým spôsobom vláda vďaka tomuto systému získava informácie o svojich obyvateľoch a ich spotrebe. Každý obchodník má totiž zoznam rodín a vedie si presné „účtovníctvo“, kedy komu čo predal. Všetky zmeny v počte ľudí v rodine sa musia hlásiť v obchodoch. Má to aj výhody. Pokiaľ máte narodeniny, dostanete špeciálny narodeninový prídel rumu alebo piva.

Inak to samozrejme v kubánskych obchodoch vyzerá ako v päťdesiatych rokoch u nás. Regály sú poloprázdne, veľmi často chýbajú cele skupiny potravín, keď konečne príde nejaký žiadaný tovar, tvoria sa dlhé fronty. Je potrebné dodať, že toto všetko sa týka len Kubáncov. Turisti vo svojich hoteloch majú hamburgery, pivo a ďalšie potraviny v akomkoľvek množstve. Skrátka socialistický experiment sa na Kube nevydaril a živoria len vďaka dolárom turistov a nie príliš rozvinutému dovozu z USA.
cuba-kuba-market-potraviny-01 cuba-kuba-market-potraviny-02 cuba-kuba-market-potraviny-03 cuba-kuba-market-potraviny-04 cuba-kuba-market-potraviny-05 cuba-kuba-market-potraviny-06 cuba-kuba-market-potraviny-07 cuba-kuba-market-potraviny-08 cuba-kuba-market-potraviny-09 cuba-kuba-market-potraviny-10 cuba-kuba-market-potraviny-11 cuba-kuba-market-potraviny-12 cuba-kuba-market-potraviny-13 cuba-kuba-market-potraviny-14 cuba-kuba-market-potraviny-15 cuba-kuba-market-potraviny-16