Obriu podzemnú továreň objavili v Rakúsku, vraj tu nacisti vyvíjali nukleárne zbrane

1786

Rozsiahly labyrint podzemných chodieb bol objavený v blízkosti rakúskeho mestečka St Georgen an der Gusen. Na mieste je zvýšená radiácia, čo podľa odborníkov môže znamenať, že sa tu pracovalo s jadrom.

Celá podzemná továreň sa rozkladá na 75 akroch. Lokalitu objavil rakúsky dokumentarista Andreas Sulzer. Toho na stopu komplexu priviedli informácie, ktoré získal zo záznamov v archívoch a tiež od fyzikov.Už teraz je isté, že ide o najväčšiu podzemnú továreň na produkciu zbraní, akú sa zatiaľ podarilo objaviť. Podľa všetkého bol komplex prepojený s továrňou B8 Bergkristall, kde Nemci konštruovali prvú prúdovú stíhačku Messerschmitt Me-262. Ďalšie spojenie je tiež s koncentračným táborom Mauthausen-Gusen. Práve státisíce väzňov z tohto tábora postavili nielen Bergkristall, ktorý objavili už sovietske vojská, ale aj tento novoobjavený podzemný komplex.Teraz sa pátrací tím snaží odkryť a zdokumentovať celú továreň. Vchod do nej bol chránený ťažkými granitovými plátmi. Vo vnútri boli objavené helmy so znakmi SS a ďalšie časti výstroje. Prácu na prieskume komplikuje fakt, že polícia zakázala Sulzerovi ďalšie práce, kým si neobstará potrebné povolenia.Sulzer sám k nálezom prehlásil: „Do tohto komplexu boli privážaní odborníci z koncentračných táborov z celej Európy. Išlo o fyzikov, chemikov a ďalších vedcov. Pracovali na obrovskom projekte a našou úlohou je uctiť ich pamiatku tým, že odhalíme pravdu o tomto mieste.“

Uruguaj rieši, čo s nacistickým vtákom z potopeného klenotu Kriegsmarine

Sulzer preskúmal nemecké, ruské a americké archívy a hľadal akékoľvek zmienky o tom, že nacisti vyvíjali atómovú bombu. Skúmal tiež denníkové zápisky mnohých fyzikov, ktorí pracovali pre šéfa tajného nacistického programu generála Hansa Kammlera. Zistil z nich, že napríklad z Mauthausene bolo do Gusen dopravený 275 väzňov, aby tu budovali akési tajne zariadenie. 320 000 väzňov zahynulo pri stavbe tunelov a šácht komplexu. Sulzer verí, že stále neodkryl celý komplex a pod zemou sú aj miesta, kde sa vyvíjali nemecké nukleárne zbrane.

Hans Kammler

Historik Rainer Karlsch mu dáva čiastočne za pravdu. „SS malo preukázateľne ambície skonštruovať raketu schopnú niesť chemické zbrane alebo rádioaktívny materiál. Išlo o raketu A4, čo bola varianta známej V2.“ Ak sa tieto zbrane vyvíjali práve v tomto novo objavenom komplexe, ukáže až ďalší výskum.

Nacisti natočili za vojny veľkofilm Titanic, videl ho len Goebbels a režiséra nechal obesiť