Za vylúpenie drážďanskej barokovej klenotnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe) v roku 2019 v utorok súd v saskom hlavnom meste uložil tresty niekoľkých rokov väzenia. Päť zo šiestich súdených mužov z neslávne známeho berlínskeho klanu Remmovcov poslal súd do väzenia až na šesť rokov a tri mesiace, jedného oslobodil. Lúpež Nemecko šokovala svojou drzosťou, pretože páchatelia sa zmocnili predmetov mimoriadneho historického významu. Hodnota šperkov bola vyčíslená na 113 miliónov eur.

Výška trestov väzenia sa pohybuje od štyroch rokov po šesť rokov a tri mesiace. Obžaloba navrhovala súdu vyniesť verdikty až do šiestich rokov a ôsmich mesiacov, obhajoba naopak požadovala tresty pod šesť rokov.

Šperky boli dlho považované za stratené, pretože sa predpokladalo, že lupiči drahé kamene vytrhali a cenné kovy roztavili. Zlom nastal vlani v decembri, kedy bola väčšia časť šperkov do Drážďan vrátená. Bol to výsledok dohody medzi obžalovanými, prokuratúrou a súdom výmenou za nižšie tresty.

Miliardová krádež v Drážďanoch! Policajti chytili ďalšieho člena z arabského rodinného klanu 

Štyria z obžalovaných sa priznali a piaty pri procese tvrdil, že síce ukradol náradie použité pri akcii, spolupáchateľom ale nebol. Šiesty potom mal alibi z berlínskej pohotovosti, kde sa v deň činu nechal ošetriť. Proces s tromi obžalovanými súd viedol podľa trestného zákonníka pre mladistvých.

Všetkých šesť súdených mužov spájajú príbuzenské vzťahy v rámci rodiny Remmových, ktorá je arabského pôvodu. Tomuto klanu je pripočítaný rad kriminálnych aktivít od drogových deliktov po lúpeže, okrem iného aj krádež stokilogramovej zlatej mince Big Maple Leaf z berlínskeho Bodeho múzea v roku 2017. Dvaja z obžalovaných v prípade drážďanskej klenotnice si v súčasnosti odpykávajú krádež minulého storočia. Jedným z nich je Ahmed Remmo, ktorého súd oslobodil.

Lúpež storočia: Zmizli kráľovskej klenoty! Zlodeji ušli na člne

Páchatelia sa do drážďanského Rezidenčného zámku, v ktorom sa klenotnica nachádza, vlámali 25. novembra 2019. S pomocou sekier rozbili vitrínu a odniesli šperky zo 17. a 18. storočia. Ukradli 21 šperkov obsahujúcich 4 300 diamantov a briliantov a pri lúpeži spôsobili aj vecnú škodu vo výške presahujúcej milión eur.