Pri nočnej zrážke dvoch vlakov v Grécku zahynulo najmenej 36 ľudí, ďalších osem desiatok osôb utrpelo zranenie. Začínajú sa objavovať smutné svedectvá. Grékyňa napríklad hľadá svojho bratranca. Ten krátko pred tragédiou volal svojej mamičke a sťažoval sa na preplnenosť súpravy. Ďalší z preživších popísal, že vo vagónoch boli po nehode kusy roztaveného železa. Svedkovia zrejme nikdy v živote nezabudnú pohľad na spolucestujúcich, ktorí po nehode uhoreli zaživa…

Nešťastie sa stalo pri meste Larisa v centrálnej časti krajiny, kde sa krátko pred polnocou SEČ zrazil vo vysokej rýchlosti osobný vlak mieriaci z Atén do Solúnu s nákladnou súpravou, ktorá išla zo Solúnu do Larisy. V osobnom vlaku sedel aj dvadsaťtriročný Grék. Po trojdňovom výlete sa tešil za svojimi milovanými. Po nehode ako by sa po ňom zľahla zem.

Muža hľadá tiež jedna z príbuzných, ide o jej bratranca. „Išiel do Atén na tri dni, tešil sa domov,“ popísala pre grécky denník real.gr. Muž krátko pred nehodou volal svojej mamičke. Netušil, že je to zrejme naposledy. „Príďte ma potom vyzdvihnúť,“ povedal svojej matke. „Nikdy som nevidel taký preplnený vlak, je tu veľa ľudí,“ popísal dianie okolo seba.

Po Grékovi odvtedy pátrajú záchranári. Nie je jasné, či je medzi preživšími alebo mŕtvymi. „Evakuácia cestujúcich sa odohráva vo veľmi ťažkých podmienkach vzhľadom na závažnosť zrážky oboch vlakov,“ opísal hovorca hasičov Vasilis Varthakojannis. Závažnosť nehody potvrdil jeden z preživších cestujúcich.

„Obrazy, ktoré som videl, keď som vystúpil z vagónu, boli neuveriteľné, tragické,“ opísal muž. „Vo vagónoch ležali roztavené kusy kovu,“ zveril sa. Ako dodal, niektorí ľudia nemali šancu prežiť. Zaživa uhoreli. „Nestihli sa dostať von,“ zúfal si. Prežil len vďaka tomu, že na poslednú chvíľu nastúpil do piateho vagónu. Pôvodne mal sedieť v druhom, ten zhorel.

„Mnohí si neuvedomovali, čo sa presne stalo, pretože spali. Tiež som spal a vyrušilo ma prudké brzdenie,“ popísal pre grécky server news.gr. Príčina nehody zatiaľ nie je známa. Polícia podľa gréckych médií vypočula dvoch zamestnancov železníc, ale nikoho zatiaľ nezadržala.

Grécka televízia ERT citovala šéfa združenia rušňovodičov, ktorý povedal, že elektronický systém, ktorý ich má varovať pred nebezpečenstvom, už roky nefunguje. „Nič nefunguje, všetko sa robí ručne. Na trati Atény-Solún sme v manuálnom móde,“ povedal šéf združenia rušňovodičov.

Za zrážkou vlakov v Taliansku je pravdepodobne ľudská chyba, obetí je už 27

Grécka vláda vyhlásila od stredy tri dni národného smútku, prezidentka Katerina Sakellaropulosová sa kvôli tragédii vráti skôr z návštevy Moldavska. Spoločnosť Hellenic Train, prevádzkujúca osobný vlak z utorkovej zrážky, oznámila pre stredu zastavenie všetkých svojich spojov od 12.00 miestneho času, niektoré zrušila už krátko po nehode, informoval denník Kathimerini.