Od Norimberského procesu s nacistickými  monštrami uplynulo 74 rokmi

970

Celý svet sa tomu prizeral. Už je to 74 rokov, čo skončil ostro sledovaný Norimberský proces. Prebiehal od 20. novembra 1945 do 1. októbra 1946, teda dlhšie ako desať mesiacov. K smrti alebo na doživotie pri ňom bolo odsúdených 24 najhorších nacistických netvorov. Niektoré z nich sa však súdu nedožil, pretože pred ním spáchali samovraždu. Išlo mimo iných aj o diktátora Adolfa Hitlera (†56).

Druhá svetová vojna bola najviac devastujúcim konfliktom ľudstva v novodobej histórii. Zomrelo pri ňom podľa odhadov vyše 61 miliónov ľudí. V skutočnosti ale mohlo byť mŕtvych ešte viac. Nie všetky dobové dokumenty sa zachovali a zverstvá nacistov boli nesmierne kruté. Pojem zľutovanie nepoznali.

Najväčší masoví vrahovia v dejinách

Neslávne preslávené boli koncentračné tábory ako Osvienčim alebo Dachau, v ktorých držali nemeckí fašisti odbojárov, Židov, Rómov, svedkami Jehovovej, homosexuálov, komunistov, skrátka všetkých, ktorých považovali za nepohodlných alebo za nehodných života. Väzni v nich umierali z najrôznejších príčin, často od hladu, chorí a v bolestiach.

Prežil, alebo zahynul pod troskami bunkra? Osud gestapáka Heinricha Müllera zostáva záhadou

 Proces  sa konal v justičným paláci 

Niektorých stretla smrť z rúk kata. Zástupy mužov, žien a detí čakala smrť v plynových komorách. Zavrhnutiahodné počínania nacistov potrestal práve Norimberský proces, ktorý sa odohrával v justičným paláci viac ako polmiliónového mesta. Ostro ho sledoval celý svet, ktorého nemalá časť sa ešte z vojnového konfliktu nestihla spamätať.

Obvinení nacisti podstúpili testy inteligencie

 Zločiny  proti ľudskosti 

Nacisti boli súdení za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, účasť na sprisahaní, zločiny proti mieru a ďalšie otrasné skutky. Boli medzi nimi Hitlerov zástupca Rudolf Hess (†93), diktátorov tajomník Martin Bormann (†44) alebo rakúsky kancelár Arthur Seyß-Inquart (†54), ktorý sa narodil na území vtedajšieho Československa, a ďalšie nacistické monštrá.

Sedel za Rudolfa Hessa jeho dvojník? Pravdu odhalil test DNA

Je však smutné, že sa súdu nedožili Adolf Hitler, ríšsky vodca Heinrich Himmler (†44) a nacistický minister propagandy Joseph Goebbels (†47), ktorí zbabelo spáchali samovraždu, keď vedeli, že dni Tretej ríše sú zrátané. Každý rok si teraz ľudstvo pripomína 1. októbra výročie Norimberského procesu, ktorý bol jedným z najdôležitejších súdov histórie.