S úsmevom na perách a obklopený rodinou! Tak opustil brány väznice Ricky Davis (51), ktorý si za mrežami odpykával trest za brutálnu vraždu novinárky Jayne Hyltonovej. Po štrnástich rokoch bol však zbavený viny a väznicu opustil ako nevinný muž.

V roku 1985 bola vo svojom dome v americkom Sacramente nájdená Jayne Hyltonová. Päťdesiatštyriročná žena bola dobodaná na smrť. Na jej tele sa našlo až dvadsaťdeväť bodných rán a na ľavom ramene mala kúsanec. Na stenách dokonca mali byť krvavé odtlačky rúk. Hyltonová, ktorá pracovala ako novinárka, v dome žila spolu so svojou dcérou Autumn (vtedy 13), Rickym Davisom a jeho priateľkou Connie Dahlovou (vtedy 19).

Osudný večer bol Davis a Dahlová na večierku, v skorých ranných hodinách sa vracali domov, keď vonku pred domom uvideli Autumn, ktorá sa údajne mala báť ísť dovnútra. Mala mať strach zo svojej mamy. Do domu preto vstúpil Davis a Dahlová, ktorí našli telo Hyltonové v jej spálni a zavolali pomoc. Kriminalisti sa nemali vo vyšetrovaní čoho chytiť a prípad zostal nevyriešený po dobu dlhých štrnásť rokov.

Strážcovia zákona prípad znovu otvorili v roku 1999, kedy k výsluchu bola predvolaná Dahlová, ktorá uviedla, že novinárku zavraždil jej expriateľ Davis. Dahlová povedala porote, že Davis chcel, aby dcéra Hyltonovej Autumn s nimi išla na večierok, s čím jej matka nesúhlasila. Trojica sa začala hádať. Dahlová mala ženu uhryznúť a odísť preč, avšak hádka medzi Davisom a Hyltonovou mala pokračovať a skončiť jej vraždou. Davis však svoju vinu popieral. Dahlová bola odsúdená na iba na jeden rok väzenia a v roku 2014 zomrela. V roku 2005 bol Davis uznaný vinným a odsúdený na šestnásť rokov za mrežami.

Vrah Michael Green

Tridsaťpäť rokov starý prípad bol však znovu otvorený a nové vyšetrovanie malo za výsledok, že Davis bol zbavený viny. Zvrat v kauze nastal po tom, čo sa nechali urobiť testy DNA. Z oblečenia obete a jej nechtov zobrali vzorky, ktoré dali na rozbor. Pomocou vednej disciplíny zvanej genetická genealógia sa im podarilo zistiť, že DNA patrí Michaelovi Greenovi, dnes päťdesiatjedenročnému mužovi, ktorého onen večer stretla neďaleko domu obete jej dcéra Autumn. Polícia už Greena zadržala.

Davis opúšťal väzenia s úsmevom a rodinou po boku. „Chýbala mi táto nádherná krajina. Chýbali mi stromy. Chýbalo mi všetko. Chýbal mi čerstvý vzduch. Viete, nikdy si to nevynahradíte. Uvedomil som si, že jednoducho len zoberiete kúsočky a posuniete sa ďalej a z toho čo zostalo, urobíte to najlepšie,“ povedal pre CBSNews Davis.

14 ročného chlapca rýchlo popravili, neskôr zistili, že bol nevinný

„Toto je prvý prípad v Kalifornii a druhý v tejto krajine, kedy vyšetrovacia genetická genealógia viedla nielen k prepusteniu jedinca z väzenia za trestný čin, ktorého sa nedopustil, ale na identifikáciu skutočného zdroja,“ uviedol prokurátorka okresu Sacramento Anne Marie Schubertová.

Po hromadnom znásilnení som sa pokúsil zabiť. Hovorí vrah Ševčík, prepustený po 30 rokoch na slobodu