Po 30 rokoch prepustili v pondelok české úrady na slobodu z väzenia a psychiatrickej liečebne Romana Ševčíka (49). Muža odsúdeného v roku 1989 za dvojnásobnú vraždu a dvojnásobný pokus o vraždu. Podľa spolku Šalamoun sa jedná zrejme o jeden z najotrasnejších justičných omylov v Československu! Muž trpel tri desaťročia vo väzení údajne úplne nevinne!

Jeho príbeh je nočnou morou našej justície. Československé súdy totiž poslali vtedy 19-ročného mladíka na prahu života za mreže aj napriek tomu, že proti nemu nebol jediný priamy dôkaz! Naopak.

Očití svedkovia ho z vraždy jeho babičky a tety vylúčili! Pod prísahou vypovedali, že plachý a bojazlivý Roman nebol v čase brutálneho zabíjanie na mieste činu v Brne-Vinohradoch, ale spal dvadsať kilometrov ďaleko, u svojej druhej babičky v Křtinách.

 Priznanie z chlapca vymlátili  esenbáci 

Komunistickí esenbáci vraždu nedokázali vyšetriť. Po mesiacoch tápanie si ale pozvali na výsluch Romana, mierne mentálne zaostalého synovca zavraždenej. „Stĺkli ho opakovane natoľko, že sa mládenec k vražde, ktorú nespáchal, priznal,“ povedal Václav Peričevič zo spolku Šalamoun, ktorý sa prípadu ujal.

Ševčík svoje priznanie neskôr odvolal. „Čo som mal robiť, keď vás stále dookola mlátia a vyhrážajú, že keď to nepoviem, ako chcú, tak ma budú biť ďalej a ďalej?“ Rozprával neskôr uväznený muž.

 Lekár: Všetci vieme, že to Roman  neurobil 

Hrôzostrašné je, že jeden z lekárov-znalcov súkromne pripustil: „My všetci sme vedeli, že Roman nie je páchateľ.“ Nenašiel však nikdy odvahu verejne to zopakovať pred nezávislým súdom.

Sudca, ktorý mladíka potrestal, dnes zasadá na Najvyššom súde v Brne. Vyšetrujúci esenbáci a prokurátor si v pokoji užívajú dôchodku.

Nevinný v base a vrah na slobode?! Romana odsúdili pred 28 rokmi, hoci mal alibi. Dodnes je v ústave

 Čo sa stalo vo februári  1989? 

Brnom otriasla začiatkom februára 1989 brutálna vražda dvoch žien. Podľa všetkého mala sexuálny motív. Obeť mala stiahnuté nohavičky. Vrah vnikol podľa spisu do bytu oknom. Tromi ranami fľaškou na sódu najprv zabil Janu L. († 35). Pri čine ho pristihla matka zavraždenej, Marie Š. († 62), ktorú vzápätí vrah dobodal desiatimi ranami nožom. Pri odchode ešte porezal Janinu sestru a jej muža.

Ševčíka poslal sudca za dvojnásobnú vraždu na 21 rokov za mreže. K tomu mu po skončení trestu pridala česká justícia deväť rokov ústavného sexuologického liečenie navrch! Liečba mala prebiehať v rámci väznenia.
Z liečebne po roku a pol utiekol a skočil pod vlak. Prišiel o nohu a skončil opäť v liečebni. Z nej vyšiel v pondelok.

 Vrah možná behá po  slobode 

Po 28 rokoch od činu sa jedna svedkyňa rozplakala: „Často sa budím a vidím tú tvár, ktorá moju príbuznú ubodala,“ priznala ľuďom zo spolku Šalamoun. A pridala aj jeho meno. „To meno je totožné s tým, o kom si už 18 rokov na základe svojich zistení myslíme, že je skutočným vrahom,“ povedal Peričevič. „Bohužiaľ, skutok je už navždy premlčaný,“ dodal. Onen muž má za sebou temnú kriminálnu minulosť a zločiny spáchané s nožom.

Za 21 rokov 3,4 milióna dolárov! Toľko dostali nevinní manželia za roky, ktoré strávili vo väzení!

 V nevinu mladíka verí celej  Křtiny 

O tom, že je Roman zrejme obeťou justičného zločinu, nepochybuje vo Křtinách snáď nikto. „Ten chlapec sa aj v dospelosti správal ako dvanásťročné dieťa. Muche by neublížil,“ zhodujú sa vzácne susedia.

Dedina sa za neho dokonca na súde zaručila. Pozbierali snáď v 80% domácností 12 000 korún, aby pre neho zaistili prácu a bývanie. „Som si istý, že žiadny právoplatne odsúdený vrah nikdy nemal takú podporu od svojich spoluobčanov ako Roman Ševčík,“ tvrdí Václav Peričevič.

 Čo svedčilo proti  Romanovi? 

+ Jeho bitím vynútené vlastné priznanie. Pred novembrom 1989 to bola u VB bežná prax.
+ Pachová stopa – sprvu úplne vylúčená, neskôr za záhadných okolností objavená a použitá.
+ Znalecký posudok. Jednou zo znalkyňou bola MUDr. I. K., ktorá posudkom poslala do väzenia iného muža, ktorého po troch rokoch však vyšší súd zbavil všetkých obvinení.

 Čo súd nevzal na  vedomie? 

Na mieste činu nielenže nikto zo svedkov nespoznal Romana Ševčíka, ale nenašla sa žiadna jeho stopa, a to ani biologická, ani daktyloskopická. Naopak, zo spisu vyplýva, že sa našiel rad nestotožnených odtlačkov prstov, krvné stopy, ktoré záhadne zmizli, ale najmä cigaretový ohorok zn. Clea s krvnou skupinou, ktorú nemal nikto z obyvateľov bytu, ale ani Roman Ševčík.

Najkrutejší justičný omyl! Súd poslal na smrť nevinného iba štrnásťročného chlapca

 Šalamoun chce obnovu trestného  konania 

Spolok Šalamoun začal teraz pracovať na príprave obnovy konania, ktoré by Romana Ševčíka očistilo. „Chceme pred nezávislým súdom preukázať, že Ševčík nebol a ani nemohol byť páchateľom. Snáď sa dočká po tridsiatich rokoch zmareného života spravodlivosti,“ uzavrel Václav Peričevič zo spolku Šalamoun.

 Škandalózne zlyhanie českej  justície 

Škandalózne je, že rozsudok Krajského súdu v Brne nebol nikdy preskúmaný súdom odvolacím, dovolacím či Ústavným a ako rozsudok odvolacieho súdu sa stal právoplatným a vykonateľným. K otvoreniu prípadu doteraz nenašla odvahu ani česká justícia po zmene režimu.