V Spojených štátoch nedávno vyšla zaujímavá kniha, zhromažďujúca celý rad autentických prípadov, v ktorých sa hlavnými hrdinami stali zvieratá, zachraňujúce ľudské životy. Potvrdzujú, že medzi človekom a zvieraťom môže existovať zvláštny, z hľadiska logiky nevysvetliteľný vzťah.

Vrabce

Jeden z takýchto prípadov s odohral vo Wisconsine, kde bola 13-ročná školáčka na prechádzke s dvoma štvorročnými dievčatkami – dvojčatami, ktoré opatrovala susedom. Keď kráčali opustenou časťou lesa, zastalo neďaleko auto s cudzími poznávacími značkami a vystúpil z neho mohutný chlap. Potichu sa začal zakrádať za trojicou dievčat. Deti vytušili nebezpečenstvo a začali utekať. Chlap ich o chvíľu dobehol a snažil sa uniesť dvojičky. Vtom sa však z ničoho nič na útočníka spustil kŕdeľ asi 30-40 vrabcov a začal naňho zúrivo dobiedzať. Vtáky ako z filmového hororu mužovi driapali vlasy, šatstvo, na koži ich zobáky a pazúry zanechali krvavé stopy. To všetko trvalo tak dlho, až kým sa vystrašenej dievčine spolu s malými dvojčatami nepodarilo dostať sa do bezpečia na neďalekej farme.

Pudlík

Slivana Burnettová urobila asi najlepší obchod svojho života, keď si od známych za 50 dolárov kúpila päťročného pudlíka. O šesť týždňov neskôr dostala vo vani astmatický záchvat a omdlela. Jej telo sa bezvládne zosunulo pod vodu a hrozilo, že sa utopí. O niekoľko minút sa však prebrala a zistila, že leží v prázdnej vani a pudlík má v papuli zátku z vane. Múdry psík tak zachránil opustenej žene život.

Kocúr

John Cassandra Kravenovci museli so sebou na dovolenku zobrať aj kocúra Jaspera, pretože sa oň nemal kto postarať. Oddychovali v Adirondackých horách, kde sa vedľa ich kempu znenazdajky objavil veľký medveď a uchytil ich dvojročnú dcérku Janie. Držal ju za šaty a kmásal v papuli. Skôr, ako stihli zhrození rodičia čosi podniknúť, odvážny Jasper vyskočil medveďovi na hlavu a začal ho driapať do očí. Rozzúrený maco pustil dievčatko a dal sa do boja s chrabrým kocúrom, ktorý ho útekom do lesa odlákal preč. O niekoľko hodín sa zdravý a celý vrátil ku svojim vďačným majiteľom.

Kôň

Neďaleko svojej farmy v Billingse (štát Montana) našiel Jeremy Burns jedného dňa potulovať sa starého, zúboženého koňa. Keďže zviera nemalo značku majiteľa, Jeremy sa ho ujal a kôň bol po pár týždňoch opäť v dobrej kondícii. Pomenoval ho Starý Sivko. O niekoľko mesiacov Jeremy pracoval sám na susedovej farme, vzdialenej niekoľko míľ. Vypukol požiar a Jeremy upadol do bezvedomia. Na blízku nebolo nikoho, kto by mu vedel pomôcť. V tom istom momente sa Starý Sivko splašil a utekal z vlastnej stajne. Jeremyho brat Ray začal koňa prenasledovať a ten ho doviedol na miesto nešťastia, kde našiel bezvládneho brata. Zachránil ho v poslednej chvíli.

(pm)