Omar bol dobrý syn, žiadny islamský radikál, tvrdí otec vraha z Orlanda

1387

     „Žiadny radikalizmus, to nie. Ani nemal briadku,“ povedal Seddique Mateen v rozhovore. Podľa úradov však jeho syn v minulosti zdržiaval v Saudskej Arábii a FBI ho dvakrát vypočúvala kvôli možnému napojeniu na radikálov.

    Hoci Omar Mateen volal pred útokom na tiesňovú linku 911 a vyjadril vernosť Islamskému štátu, podľa jeho otca to nebolo oficiálne prihlásenie k teroristickej organizácii. „Myslím, že sa len chvastal. Žiadny radikalizmus, to nie. Ani nemal briadku … Nemyslím si, že náboženstvo alebo islam s tým mali čo do činenia,“ povedal v rozhovore pre Washington Post.

    Podľa neho bol Omar dobrý syn. Keď ho videl deň pred útokom, nebolo vraj na ňom poznať, že by bol rozčúlený alebo nervózny. „Mal dieťa a ženu a bol veľmi úctivý, mal rešpekt k rodičom. Netuším, čo ho prinútilo včera vraždiť,“ povedal.

    Už v nedeľu v rozhovore pre televíziu NBC povedal, že motívom útoku bola pravdepodobne nenávisť jeho syna k homosexuálom. Vraj ho rozčúlilo, keď pred mesiacom videl v Miami dvoch bozkávajúch mužov.

    Túto domnienku rozviedol aj vo videu, ktoré uverejnil na Facebooku po streľbe, pri ktorej jeho syn zabil 49 ľudí a ďalších 53 zranil. „Boh sám potrestá homosexuálov, to nie je práca pre jeho služobníkov,“ uviedol Seddique Mateen v trojminútové nahrávke, kde sedí v armádnej rovnošate vedľa afganskej vlajky.

    Mateen starší teraz plánuje, že pôjde do Orlanda za pozostalými obetami. „Je mi ľúto ich zranenia a súcitím s tými, ktorí prišli o svojich blízkych,“ povedal reportérom.