Operácia Reinhard, mala vraždenie Židov ešte zintenzívniť a zefektívniť

2353

Holokaust bolo masové vyvražďovanie Židov za druhej svetovej vojny. Počas tohto obdobia bola uskutočnená špeciálna operácia Reinhard, ktorá mala vraždenie ešte zintenzívniť a zefektívniť. Nemcom sa podarilo počas troch mesiacov zabiť 1,32 miliónov Židov. To bola celá štvrtina Židov zabitých počas celej druhej svetovej vojny.

Cieľom operácie bolo premiestniť a ihneď usmrtiť čo najviac Židov žijúcich na území Poľska. Z najvyšších miest bolo nariadené, že po tejto operácii nesmú mať Židia v Poľsku žiadnu šancu sformovať akýkoľvek odboj. Rozsah a rýchlosť vraždenia presiahli dokonca aj rozmery genocídy v Rwande, ktorá bola doteraz považovaná v tomto smere za najväčšiu.

Operácia Reinhard začala v marci 1942 a skončila v decembri roku 1943. Vrchol operácie v počte zabitých ľudí nastal v posledných troch mesiacoch roka 1942. Rozkazy prišli až od samotného Adolfa Hitlera, ktorý požadoval, aby všetci poľskí Židia zomreli ešte do konca roka. Práve to viedlo k vystupňovaniu aktivity v posledných mesiacoch roka 1942. Keď sa cieľ nepodarilo splniť, operácia prebiehala ešte po celý budúci rok.

Na účely operácie poslúžili tri poľské koncentračné tábory Sobibor, Belzec a Treblinka. Prakticky každý, kto bol v priebehu operácie Reinhard to týchto táborov transportovaný, bol zavraždený. 1, 32 milióna ľudí bolo zabitých počas oných troch najexponovanejších mesiacov, čo znamená 15-tisíc mŕtvych denne. Pre porovnanie – rwandské masakre priniesli počas 99 dní smrť 800 tisícom ľudí. Nemci teda boli jednoznačne v páchaní genocídy výkonnejší.

Židia ho prezývali „Bábika“. V skutočnosti bol Kurt Franz sadistickým postrachom Treblinky