Smrteľnú nehodu, pri ktorej na pražskej magistrále v hliadkovom aute v júli 2020 zomrel policajt a dvaja ďalší boli vážne zranení, uzavrel dopoludnia senát Vrchného súdu v Prahe. Jitka Rudovičová, ktorá v opitosti smrteľnú nehodu zavinila, si odpyká 10 rokov vo väznici s ostrahou za všeobecné ohrozenie. Navyše desať rokov nesmie viesť motorové vozidlo a musí nahradiť odškodné.

„Zapríčinila nehodu, pri ktorej jeden človek zomrel, dvaja ďalší sa zranili a celkom ohrozila najmenej 18 ľudí. Vystupňovaný afekt viedol k strate zábran, nachádzala sa pod silným vplyvom alkoholu,“ zdôvodnila okrem iného v utorkovom rozhodnutí predsedníčka senátu Michaela Parízková. Verdikt vrchného súdu je právoplatný.

Vrchný súd objasnil aj výšku trestu. „Ide o nesmiernu tragédiu, súd sa musí pri stanovení výmery viny a trestu zbaviť všetkých emócií. Pri argumentácii o priťažujúcich a poľahčujúcich okolnostiach sa domnievame, že u obžalovanej prevažujú poľahčujúce okolnosti,“ povedala sudkyňa.

Bratislavský krvavý masaker! Auto s opitým vodičom zabíjalo ľudí na zastávke, 5 mŕtvych! Telá letela vzduchom!

 Nehody  ľutuje 

Medzi ony poľahčujúce faktory patrí ľútosť, doterajšia beztrestnosť aj snaha nahradiť škodu poškodeným. Sudkyňa pri zdôvodnení rozhodnutia o vine a treste citovala aj rozsudky, ktoré sa týkali podobných vecí. „Trest 10 rokov považujeme za dostačujúce,“ zhŕňa rozsudok vrchného súdu.

V kauze vážnej nehody v prvej inštancii rozhodol už v septembri minulého roka senát Mestského súdu v Prahe. Ten obžalovanú uznal vinnú zo všeobecného ohrozenia a poslal ju na 13 rokov za mreže. Obhajoba verdikt napadla a podala odvolanie na vrchný súd, uspela ale len čiastočne.

„Nebol preukázaný úmysel. U mojej klientky došlo k tenzii. Boli tam emócie, posilnené hnevom na manžela. Následok sa ale stal, svojho činu ľutuje,“ povedal okrem iného jej advokát Pavel Kroupa. Ten sa sťažoval aj na postup prvého obhajcu, ktorý Jitku Rudovičovú zastupoval. V záverečnom vystúpení potom navrhol pôvodný rozsudok zrušiť.

Dieťa vyhodilo z auta balík bankoviek a spôsobilo hromadnú haváriu

„Pri jeho vynesení rozhodovali emócie. Z pohľadu obžalovanej je neprimerane prísny,“ argumentoval advokát.

Podľa neho je na mieste odsúdiť jeho klientku nanajvýš za všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti alebo opilstva. Sadzba je v týchto prípadoch od troch do desiatich rokov. Trest by podľa obhajcu mal padnúť pri samej spodnej hranici sadzby či pod ňou.
Naopak žalobkyňa žiadala potvrdenie pôvodného rozsudku tak, ako padol na Mestskom súde v Prahe.

„Trest v polovici sadzby je síce citeľný, ale s ohľadom na okolnosti prípadu je však potrebné spoločnosť chrániť pred takými páchateľmi,“ oznámila štátna zástupkyňa Zdeňka Šebestíková.

Ľutujem to, tak je možné zhrnúť dnešné záverečné vystúpenie Jitky Rudovičovej. „Chcem sa ospravedlniť všetkým poškodeným. Priala by som si vrátiť čas, ale to bohužiaľ nemôžem,“ povedala obžalovaná v poslednom slove sudcom.

Český súd udelil tvrdý trest vodičke za nehodu, ktorou opitá spôsobila smrť policajta

 Smrteľný  stret 

Tragická nehoda sa stala 5. júla 2020 večer na magistrále v Prahe 4. Ešte pred tragickou kolíziou opitá obžalovaná svojim mercedesom nabúrala zaparkované auto, ale od nehody odišla a pokračovala ďalej viac ako kilometer do fatálneho stretu.

V rýchlosti až 150 km/h narazila do hliadkovej Škody Octavia ostravských policajtov, ktorí sa vracali zo služobnej cesty. Jej vozidlo škodovku odhodilo na kraj cesty, odtiaľ sa odrazila a potom otočila. Pasažér na zadnej sedačke utrpel ťažké poranenia mozgu, hrudníka a mnohých ďalších orgánov.

Následkom série ťažkých poranení tridsaťtriročný príslušník polície čoskoro podľahol. Šofér octavie z kolízie vyviazol okrem iného s otrasom mozgu, trieštivou zlomeninou a ďalšími zdravotnými komplikáciami. Spolujazdkyňa na pravom prednom sedadle tiež utrpela vážne poranenia.

Rudovičová po nehode nadýchala cez dve promile. V jej tele boli podľa znalcov aj stopové zvyšky kokaínu. Na súde uviedla, že väčšinu diania si nepamätá. Dráma podľa obžalovanej v inkriminovaný deň rozbehla hádka s manželom.