Osemnásťročný strelec v sobotu v supermarkete v americkom meste Buffalo v štáte New York zabil desať ľudí a ďalších troch zranil. Následne sa vzdal polícii. Oznámili to americké úrady.

Podľa FBI sa streľba vyšetruje ako zločin z nenávisti a rasovo motivovaný násilný extrémizmus. Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová streľbu označila za teroristický čin. Mladík bol neskôr obvinený z vraždy a bola naňho uvalená väzba. Vinu odmietol.

Strelec, ktorý svoj čin vysielal naživo na internete, zrejme nemal spolupáchateľa. Z 13 ľudí zasiahnutých streľbou bolo 11 tmavej pleti a dvaja bielej pleti, napísala s odvolaním sa na americké úrady agentúra Reuters.

Muž ozbrojený puškou podľa agentúry AP strieľal v predajni reťazca Tops Friendly Market. Supermarket sa nachádza v štvrti, kde prevažne žijú ľudia s tmavou farbou pleti. Štvrť leží asi päť kilometrov severne od centra mesta.

„Pre našu komunitu je to deň veľkej bolesti,“ uviedol starosta mesta Bryon Brown. „Mnohí z nás tento supermarket mnohokrát navštívili,“ upozornil. „Nesmieme dopustiť, aby tento nenávistný človek rozdelil našu komunitu, alebo našu krajinu,“ dodal.

Strelec mal na sebe oblečenie vojenského štýlu, helmu a nepriestrelnú vestu. „Mal taktické vybavenie,“ uviedol policajný komisár Joseph Gramaglia na tlačovej konferencii. „Mal kameru, cez ktorú naživo vysielal, čo robí,“ dodal. Útočník podľa neho najprv zasiahol štyroch ľudí pred obchodom.

Vnútri obchodu na útočníka niekoľkokrát vystrelil pracovník ostrahy, strely však zachytila ​​nepriestrelná vesta. Útočník potom pracovníka ostrahy zabil. Okrem pracovníka ostrahy neprežilo streľbu deväť zákazníkov supermarketu. Traja zamestnanci obchodu utrpeli zranenie.

HROZNÝ MASAKER V ČECHÁCH! Susedka popísala vraždu troch ľudí: Tú šialenosť som videla!

Gramaglia tiež uviedol, že polícia sa po vstupe do obchodu s útočníkom stretla vo vestibule. „Podozrivý si v tej chvíli priložil zbraň k svojmu krku,“ dodal. Policajti potom podľa neho útočníka prinútili, aby zbraň odložil a vzdal sa. „Stál tam s puškou pri brade. Nechápali sme, čo sa deje, a prečo má ten chlapec pri tvári zbraň,“ povedal jeden zo svedkov. „Potom si strhol prilbu, pustil zbraň a polícia proti nemu zasiahla,“ dodal.

Najzvrhlejší vrah sveta zabil dve dievčatá a zneužil cez sto mŕtvol

Svedkovia tlače povedali, že po streľbe boli všade mŕtve telá. „Keď som ho zazrel prvýkrát strieľať, tak vystrelil na jednu ženu, potom na diakona a potom na ďalšiu ženu… potom vstúpil do obchodu a začal strieľať znova,“ uviedol jeden z prítomných pri útoku.

Útočník vystrieľal černošský kostol v Charlestone, zabil deväť ľudí

Polícia tvrdí, že na internete našla dokumenty a príspevky na diskusných fórach, ktoré preukazujú radikalizáciu osemnásťročného mladíka. Podľa denníka The Washington Post sa v týchto dokumentoch nazýva bielym suprematistom, fašistom a antisemitom. Vyzdvihuje v nich Brentona Tarranta, ktorý bol odsúdený na útok na mešitu na Novom Zélande, kde zomrelo 51 ľudí, či Dylanna Roofa, ktorý v roku 2015 zabil deväť ľudí v kostole, kam chodili prevažne černošskí veriaci.

Juhoafrický kostol velebí okrem Boha aj alkohol. Návštevníci ho milujú

Americký prezident Joe Biden bol podľa Bieleho domu o streľbe informovaný. Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že prezident a prvá dáma sa modlia za obete. Supermarket, kde sa streľba odohrala, sa podľa amerických médií nachádza v oblasti, kde žijú hlavne ľudia s nízkymi príjmami a kde je malá občianska vybavenosť. Do obchodu tak prichádzajú ľudia aj z relatívne veľkej diaľky. Podľa analýzy Michiganskej univerzity štvrť patrí do desiatky oblastí v USA, kde je najviac viditeľná rasová diskriminácia a kde je veľká koncentrácia černošského obyvateľstva.