Osemnásťročný študent rozlúskol 57 rokov starú vraždu dievčatka, ktorú našli zviazanú šnúrkami

835

Vyše pol storočia zostávala nevyriešená úchylná vražda iba deväťročnej Marise Chiverellaovej z Pensylvánie. Vďaka neuveriteľným schopnostiam Erica Schuberta (18) sa ale polícii podarilo vypátrať muža, ktorý ju mal na svedomí.

Marise Chiverella (†9), žiačka tretej triedy, bola vzorné dieťa. V dospelosti sa chcela stať mníškou. 18. marca 1964 okolo ôsmej hodiny rannej sa vydala na 10 minút vzdialenú faru v robotníckom meste Hazleton. Do cieľa však nikdy nedorazila. Hodinu po poludní miestny muž zazrel niečo, čo vyzeralo ako veľká bábika alebo figurína. Bohužiaľ išlo o Marise. Ruky a nohy mala zviazané svojimi vlastnými šnúrkami. Bola sexuálne napadnutá a následne uškrtená!

Možných páchateľov bolo mnoho, dôkazy však chýbali a nikdy nebolo vznesené konkrétne obvinenie. Medzi podozrivými bol okrem iného aj predtým stíhaný kňaz a miestny exhibicionista, ktorý radšej spáchal samovraždu, než by sa podrobil testu na detektore lži. Viac ako 250 príslušníkov polície za celé desaťročia nazhromaždilo vyše 4700 strán policajných spisov. „Na začiatku 60. rokov sa našlo množstvo šialencov, tento zločin mohol spáchať podstatne každý,“ konštatoval pre spravodaj People desiatnik Mark Baron. Prielom neprichádzal a rodičia Marisa nakoniec zomreli bez toho, aby vedeli, kto je za smrť ich dievčatka zodpovedný.

Pekelná jama ešte nevyriešeného prípadu

Potom sa ale policajt Baron zišiel s mladým Ericom Schubertom (18), ktorý je vášnivým fanúšikom genealógie – zostavovanie rodokmeňov.

„Išli sme na tú schôdzku a pán Schubert bol pripravený ako na pracovný pohovor. Mal pripravené niečo ako portfólio!“ žasne nad zapálením mladíka Baron. Nová krv dodala vyšetrovateľom novú motiváciu a energiu. Prípad sa začal pohybovať rýchlo dopredu.

Nevyriešený prípad z archívu: Vražda dvojročného chlapčeka bola vyriešená po 58 rokoch! Polícia dostala tip z Facebooku

Študent trávil nad spismi až 20 hodín týždenne. Po porovnaní DNA obete a páchateľa sa ukázalo, že vrahom musel byť dievčin vzdialený príbuzný. V spolupráci s Ericom tak vyhľadávali a preverovali DNA vzorky žijúcich vzdialených príbuzných zavraždenej a blížiť sa postupne k rodinnej príslušnosti páchateľa. Po 18 mesiacoch sa dostali na stopu miestnemu barmanovi Jamesovi Forteovi, ktorý zomrel v roku 1980 vo veku 38 rokov. Jeho telo bolo exhumované, za účelom odberu vzoriek DNA.

Po 18 mesiacoch sa dostali na stopu miestnemu barmanovi Jamesovi Forteovi

Následné testy potvrdili zhodu s nálezmi na oblečení zavraždeného dievčaťa. Pravdepodobnosť chyby bola jedna k septiliónu, to je číslo s 24 nulami! Polícia potom usporiadala tlačovú konferenciu, aby oznámila uzavretie prípadu.