Otec chlapca († 3) zavraždeného v Barcelone objal imáma. Moslim sa rozplakal

1928

Veľké emócie na sociálnych sieťach vyvolala fotografia, ktorú zverejnili na svojich stránkach všetky veľké španielske denníky. Otec jednej z obetí útoku v Barcelone, za ktorým stoja radikálni islamisti, na nej objíma plačúceho imáma. Gesto zmierenie urobil otec trojročného zosnulého chlapca vo štvrtok podvečer pri pietnom stretnutí asi 700 ľudí v meste Rubí neďaleko Barcelony.

Gestom zožal potlesk prítomných, ktorí sa zišli aj preto, aby vyjadrili odhodlanie, že sa teroristami nedajú zastrašiť. Pod heslom „No Tincu por“ (Nemám strach) sa v predchádzajúcom týždni konalo už niekoľko demonštrácií a veľká manifestácia za prítomnosti kráľa Felipeho VI., Členov španielskej vlády aj premiérov autonómnych regiónov Španielska sa v Barcelone chystá na sobotu večer.

„Potrebujem objať moslima, aby títo ľudia nemali strach,“ zveril sa denníku El Periodic Javier Martínez. Ako povedal, tak urobil. Vo štvrtok večer, keď vychádzal spolu s miestnym imámom z radnice v meste Rubí, sa obaja objali. A zatiaľ čo otec malého Xaviho statočne zadržiaval emócie, imám Idrís Sally sa mu v náručí rozplakal. Upokojovala ho podľa denníka El País aj chlapcova matka Silvia.

Martínez už skôr vyslovil želanie, aby jeho syn nezomrel zbytočne. Zdôraznil, že Katalánsko si musí uchovať svoj historicky ústretový postoj k ľuďom všetkých národností i náboženstiev. Za dvoma teroristickými útokmi z Katalánska z minulého týždňa stála zrejme 12členná bunka, z ktorej veľká časť boli Maročania a ktorú zrejme riadil marocký imám.

„Zdieľam bolesť so všetkými. So všetkými. Aj s rodinami teroristov. Všetci sme ľudia. A hovorím to svojim srdcom, nie som pod prášky, nepotrebujem ich,“ povedal odhodlaný otec denníku El periodidico.

Martínezov syn zahynul pred týždňom na triede Las Ramblas spolu s ďalšími 12 ľuďmi, medzi ktorými bol aj chlapcov prastrýko. Do ľudí narazil dodávkou Maročan Júnis abú Jakub. Zranená pritom bola aj chlapcova matka, ktorá sa o smrti dieťaťa dozvedela až v nemocnici, nemohla totiž syna nájsť. Chlapca odviezol do nemocnice mestský policajt, ktorý sa ho predtým snažil oživiť defibrilátorom z blízkej lekárne.

„Všetkým moc ďakujem. Teší ma, že Las Ramblas je opäť plná ľudí, že ľudia nemajú strach,“ vyjadril vďaku otec. Pochválil aj prácu záchranárov a katalánskej polície. „Sú jednou z najlepších polícií na svete,“ uviedol Martínez, ktorý na stanicu v meste Rubí v utorok priniesol policajtom Xaviho fotku a jeho policajné autíčko. „Od teraz máte anjela strážneho. Bude vás chrániť, keď to budete potrebovať, tak ako ste pomáhali v týchto dňoch mnohým ľuďom vy,“ povedal policajtom Martínez.