Ovdovelá Egypťanka sa 43 rokov prezlieka za muža, aby uživila rodinu

755

Jej prevlek je dokonca tak vierohodný, že sa chodí s mužmi modliť do mešity a vysedáva s nimi u fajky. Tí tak ani netušia, že ich kamarát je v skutočnosti žena.

    Príbeh ženy, o ktorom informoval britský denník The Times, začal v 70. rokoch minulého storočia. Vtedy dvadsaťročná negramotná Sisa Abú Dúa prišla náhle o manžela a nemala predstavu, ako sa zvládne postarať nielen o seba a svoje dieťa, ale aj svoju matku. Miestna spoločnosť totiž vtedy nazerala na pracujúce ženy s nevôľou. Rozhodla sa preto ostrihať si vlasy, obliecť mužský šat a vyraziť na stavenisko.

    Tu ju zamestnali ako robotníka. V snahe sa neprezradiť tak denne ťahala 25 tehál hore rovnako, ako to robili ostatní muži. Pracovala tak denne v desetihodinových šichtách až do doby, kedy jej vypovedali službu nohy a chrbát. V 80. rokoch preto zmenila povolanie a stala sa čističom topánok na ulici.

    Keďže všetko fungovalo, za muža sa prezliekala ďalej. Dnes, po 43 rokoch, si väčšina jej dediny blízko Luxoru myslí, že je skutočne muž. „Dokonca aj moja dcéra si roky myslela, že som otec. Musela som jej vysvetliť, že som oboje,“ citoval ju britský denník.