Pančovaný alkohol zabíjal! Rodičia (†41 a †39) piatich detí chceli zapiť nový nábytok: Zomreli pár hodín po sebe

642

Viac ako dve desiatky obetí si vyžiadala v Rusku otrava pančovanou liehovinou. Sú medzi nimi aj rodičia Murat a jeho žena Aisla. Z ich piatich detí sa razom stali siroty. Na čiernom trhu zakúpeným alkoholom sa otrávilo najmenej 49 ľudí. Človek, ktorý ho dodával tvrdí, že o smrtiacom potenciáli metanolového kokteilu nemal tušenie. Už viac ako dve desiatky obetí si v ruskej Orenburskej oblasti vyžiadala náhradka legálnych liehovín, ktorých ceny v posledných rokoch citeľne stúpli.

„Otrávil sa celkom 49 ľudí, z toho 21 zomrelo,“ uviedla kancelária šéfa regiónu podľa agentúry Interfax. O deň skôr smrteľná bilancia tvorilo desať obetí v dvoch dedinách blízko hraníc s Kazachstanom.

Pracovník ostrahy Murat Berekešov (†41) a jeho žena Aisla (†39) chceli osláviť nákup a zmontovanie nového nábytku vo svojom dome v meste Orsk v Orenburská oblasť v ruskom Povolží.

Za metanolovú smrť padli doživotné tresty pre dvoch hlavných miešačov

Otvorili si za tým účelom fľašu alkoholu kúpeného na čiernom trhu, a ako píše britský Mirror, onedlho im začalo byť zle. Aisla sa už po niekoľko dúškoch pokútny liehoviny necítila dobre a museli ju odviezť do nemocnice. Murat stačil ešte zavolať svojej sestre, aby sa im postarala o ich 5 detí, onedlho sa ale tiež skončil v starostlivosti lekárov rovnako ako jeho manželka. Obaja sa otrávili metanolom a ani jeden z nich otravu neprežil. Zomreli s niekoľkohodinovým odstupom. Z ich detí sa stali siroty.

Najmladšia obeť metanolu: šestnásť ročná Markéta

Nie sú to zďaleka jediné obete posledného nešťastia súvisiaceho s predajom pančovaného alkoholu v Rusku. Ako uviedla ČTK, alternatívu k vodke hľadá v lacných náhradách viac ako desatina Rusov a ročne ich na to tiež desiatky tisíc umierajú. Tentoraz išlo okrem mnohých ďalších aj o dôchodcov Alexandra Sirotinina (†68) a dvoch nezamestnaných mužov, Dmitrija Karelin (†40) a Žana Nurmakanova (†36). Smrteľných obetí už je minimálne 24.

Podľa miestnych úradníkov obsahoval pančovaný alkohol až päťnásobok smrteľnej dávky metanolu. Jeho predajcu Ildar Sujunšalinov tvrdí, že ho zakúpil v miestnom veľkoobchode a nemal tušenie o tom, ako je nebezpečný. Polícia považuje za zázrak, že obetí nie je oveľa viac. Väčšinu smrtiaceho kokteilu sa jej zrejme podarilo zaistiť.

Vraždiaca prohibícia: vláda úmyselne otrávila alkohol, ľudia umierali

Ruské úrady nariadili sprísniť kontrolu nad výrobou a predajom nápojov, liečivých a kozmetických prípravkov a ďalších tekutín obsahujúcich lieh po prípadu hromadnej otravy alkoholom v Irkutsku, kde v decembri 2016 podľahla päťdesiatka ľudí otrave podomácky vyrobeným alkoholom. Išlo o jeden z najhorších prípadov v ruských dejinách. Všetci otrávenie pili nápoj vyrobený z kozmetického prípravku Bojaryšnik (Hloh) s obsahom metanolu. Ako sa ale zdá, dopyt po lacnom alkohole si vždy nájde „obchodníkov“ ochotné vyhovieť.