Pandémia chrípky už počas 36 hodín zabije cez 80 miliónov ľudí, varujú vedci!

1455

Tím špičkových odborníkov vydal varovnú správu »Svet v ohrození«, v ktorej upozorňuje na fakt, že desivá situácia, akou bola v roku 1918 pandémia chrípky, sa môže kedykoľvek opakovať! A s ešte horším scenárom! Tentoraz by vírus chrípky zabil až 80 miliónov ľudí. Podľa epidemiológa Rastislava Maďara by toto číslo mohlo byť dokonca ešte vyššia!

 Svet obletí do  36 hodín 

S obrovským počtom ľudí, ktorí každý deň letecky cestujú po celom svete, by sa teraz podľa správy citovanej denníkom Daily Mail mohlo celosvetovo rozšíriť rovnocenné ohnisko nákazy vzduchom za menej ako 36 hodín.

Chrípka útočí

„Existuje veľmi reálna hrozba rýchlo sa pohybujúcej, vysoko smrtiacej pandémie respiračného patogénu, ktorá zabije 50 až 80 miliónov ľudí a zlikviduje takmer päť percent svetovej ekonomiky,“ píšu vedci a dodávajú: „Globálna pandémia v takom meradle by bola katastrofálna a vyvolala by rozsiahlu katastrofu , nestabilitu a neistotu. Svet nie je na to pripravený.“

Pred sto rokmi španielska pandémie chrípky nakazila viac ako tretinu svetovej populácie a zabila 50 miliónov ľudí. Vedci sa domnievajú, že masívne pohyby vojsk z prvej svetovej vojny pandémiu urýchlili a spôsobili aj mutáciu vírusu. Ak by k podobnému ohnisku došlo u dnešnej neustále sa pohybujúce populácie, mohli by byť účinky ešte horšie, uvádza sa v správe.

Nová vtáčia chrípka je jednou z najsmrteľnejších svojho druhu

 Obetí by bolo  viac 

S aktuálnym záverom svetových vedcov úplne súhlasí aj popredný český epidemiológ Rastislav Maďar z Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia Ostravskej univerzity. „V tejto dobe cestuje do zahraničia a medzi rôznymi kontinentmi najviac ľudí v celej histórii ľudstva a tiež najrýchlejšie, do 24 hodín sa môžete dostať aj do veľmi odľahlých miest našej planéty,“ vysvetľuje Maďar. Na letiskách a v lietadlách sa nachádza veľké množstvo ľudí na malom priestore. To všetko sú podľa epidemiológov rizikové faktory.

„Odhad 36 hodín je veľmi reálny. Pokiaľ ide o počet obetí, to by ovplyvnili do značnej miery aj náhodné faktory, mohol by byť aj oveľa vyššia. To sa presne predpokladať nedá,“ usudzuje epidemiológ.

Šokujúce odhalenia o bratislavskom domove dôchodcov, v ktorom umierajú ľudia ako na páse.