Patrí aj tento prípad do rubriky KRIMI?

1949
Exministri Počiatek, Kaliňak a prokurátor Špirko

Doklady o tendri z ktorého mali získať provízie exministri Kaliňák a Počiatek skončili v skartovačke. Zmluvy k tendru už neexistujú na ministerstve vnútra, ministerstvo ich skartovalo krátko po tom, čo prípad odobrali Špirkovi.

Prokurátor Vasiľ Špirko, verejne obvinil dvoch bývalých ministrov Smeru Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka z rozsiahleho úplatkárstva.

Špirko vo svojom vystúpení parafrázoval staršie svedectvo daňového podvodníka Ľuboša Vargu. Podľa jeho slov bývalí ministri vnútra a financií, ktorých oslovoval Robo a Jano, mali brať provízie v státisícoch eur.

Úplatky podľa Vargu vytiahli aj z tendra na ministerstve vnútra. Spoločnosť Tempest v ňom dodávala komunikačné technológie za 15 miliónov eur.

 Špirkovi spis odňali, 
potom doklady
skartovali 

Podľa Vasiľa Špirka mali legalizáciu príjmu z trestnej činnosti pri IT tendroch riadiť aj dve osoby, ktoré presne nepomenoval: Milan, ktorý mal mať blízko k informatizácii a Úradu vlády, a Peňaženka, ktorá mala nakladať s prostriedkami v prospech Kaliňáka a Počiatka.

Špirkovo vyhlásenie spôsobilo veľký rozruch, obaja ministri obvinenia odmietli.

Aktuality.sk potom informovali o novom závažnom zistení, ktoré s týmto tendrom súvisí: doklady zo súťaže, ktoré by ukázali záujemcov o zákazku a ich ponuky, zmizli.

Ministerstvo teraz priznalo, že nemá ani len zmluvu z tejto 15-miliónovej zákazky. Úradníci ju nechali skartovať. Aktuality.sk sa to dozvedeli na základe infozákona. Získali aj rozhodnutie o skartácii zmluvy a ďalších dokumentov.

 Účelové  skartovanie?  

I napriek tomu, že ministerstvo vnútra musí zmluvy a dohody uchovávať desať rokov, mnohomiliónovú zmluvu s Tempestom u Kaliňáka skartovali už po šiestich rokoch.

Podľa bývalého šéfa Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka sú zmluvy a podobné dokumenty v prípadoch ekonomickej a hospodárskej kriminality najdôležitejšími dôkazmi, bez ktorých je zložité dokázať škodu či úmysel páchateľa. Podľa Šáteka je aj skartovanie zmluvy v rozpore so zákonom a polícia by to mala preverovať.

Podľa jeho slov je ťažké o tejto veci premýšľať len ako o nejakom zlyhaní. Skôr sa tu silno vtiera predstava, že mohlo ísť o likvidáciu dôkazov.

Denníku N špeciálna prokuratúra 11. augusta 2016 potvrdila, že Vasiľovi Špirkovi odobrala spisy súvisiace s vyšetrovaním Kaliňáka. Dokument, ktorý ministerstvo vnútra označuje ako rozhodnutie o skartácii dokladov je datovaný o deň neskôr 12. augusta.

Martin Wäldl sa nevyjadril k otázke, či má polícia zmluvu a dokumentáciu k tendrom k dispozícii vo vyšetrovacom spise.