Špekulácie o tom, kto vlastne môže za rozchod legendárnych The Beatles, nech sú ukončené. Paul McCartney tvrdí, že vinníkom je John Lennon. Len sa o tom vtedy nesmelo hovoriť.

Spevák a skladateľ Paul McCartney označil za vinníka rozpadu legendárnej kapely The Beatles svojho niekdajšieho kolegu Johna Lennona. Pri natáčaní rozhovoru pre pripravovanú reláciu stanice BBC Radio 4 týmto oznámením vyvracal špekulácie, že za rozpad kapely mohol on sám. Podľa McCartneyho Lennon jedného dňa prišiel a vyhlásil, že v kapele končí.

O obsahu relácii This Cultural Life, ktorý sa bude vysielať 23. októbra, píše denník The Guardian.

„Ja som ten rozpad nevyvolal. Bol to náš Johnny,“ vyhlásil McCartney. The Beatles podľa neho v tom čase robili veľmi dobrú hudbu a jemu bolo ľúto, že sa rozišli. „Bola to moja kapela, moja práca, môj život. Chcel som v tom pokračovať,“ dodal.

John Lennon podľa McCartneyho v tom čase začínal svoj vzťah s Yoko Ono. Chceli mať na seba čas a Lennon mal tiež tendenciu robiť si veci po svojom. Možno aj preto sa chcel odpútať od kapely, domnieva sa McCartney.

Príbeh novinára, ktorý poznal veľké tajomstvo Beatles

Mnohí fanúšikovia boli dlhé roky presvedčení, že za rozpad skupiny môže Paul, pretože v roku 1970 na otázku novinára odpovedal ako prvý, že The Beatles už neexistujú. V skutočnosti bol ale podľa McCartneyho koniec kapely jasná a dohodnutú vecí už niekoľko mesiacov, ale vtedajší manažér kapely Allen Klein všetkých štyroch členov kapely požiadal, aby o tom mlčali, než uzavrie niekoľko dôležitých obchodných zmlúv. McCartney dnes hovorí, že bol jednoducho len prvý, kto už nevydržal mlčať.

The Beatles bola jednou z najslávnejších a najvplyvnejších skupín všetkých čias, ovplyvnili stovky ďalších hudobníkov. Od bezstarostných zamilovaných pesničiek z počiatku kariéry sa posunuli k prepracovaným a mnohovrstvových skladbám, vždy ale melodicky precíznym a spevácky brilantným. Albumy ako Revover, Abbey Road alebo Sgt. Pepper ‘s Lonely Hearts Club Band patria medzi najdôležitejšie dosky populárnej hudby všetkých čias.